Vyhledávání

Kladensko

Kladno

Hornická sláva Kladenska, jejíž počátky sahají do 18. století, proměnila zemědělskou oblast v průmyslovou díky těžbě uhlí a hutní výrobě. Bývalou slávu dnes připomíná Hornický skanzen Mayrau a rozlehlý komplex kladenské železárny Poldi, ve které se za obou světových válek vyráběl vojenský materiál.

Ve městě Slaný je vystavena největší slánka na světě. V Lánech bylo v roce 1921 postaveno letní sídlo prezidentů republiky. Na výlet se můžete vydat také za bájnou kněžnou Libuší. Libušino hradiště bylo ve své době jedno z nejvýznamnějších přemyslovských hradišť a bylo větší než Pražský hrad. Městečko Stochov je zase dle pověstí rodištěm sv. Václava. S jeho jménem je spojeno také bývalé hradiště Budeč, kde dodnes stojí nejstarší dochovaná stavba v celých Čechách – Rotunda sv. Petra a Pavla.

Fanoušci vojenské techniky a historie mohou zamířit do Vojenského skanzenu Smečno nebo jednoho z největších bunkrů u nás, bunkru Drnov, který byl až do roku 2003 velitelským stanovištěm protivzdušné obrany Prahy.

Jedním z nejvýznamnějších pietních míst v republice je pak Památník Lidice. Mylně zvolená obec Lidice byla 10. 6. 1942 vypálena nacisty jako akt pomsty za atentát na říšského protektora Heydricha.

Věděli jste, že:

  • nedaleko Kladna najdete sopku? Vinařická hora je nejlepší ukázkou čedičového stratovulkánu, tzv. složené sopky, v českých zemích.
  • kousek od Slaného stojí „Kamenný pastýř“, s výškou 3.5 m patrně největší menhir u nás?
  • stáří Svatováclavského dubu ve Stochově, který podle pověsti v roce 903 zasadila sv. Ludmila na počest narození svého vnuka Václava, se odhaduje tedy na 1116 let?
Vytvořeno 17.1.2019 18:15:02 | přečteno 2280x | ernest

Chcete poznat více?

 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load