Vyhledávání

Kolínsko

Kolín

Jeden z menších středočeských okresů sice nemá na svém území velké národní parky, ale zato zde najdete unikátní lužní lesy podél řeky Labe a krajinu polabských luk a mokřadů. Kolínsko je oblastí s mnoha významnými archeologickými nalezišti i osudovou horou u Lipan. Mohyla na jejím vršku připomíná poslední velkou husitskou bitvu z roku 1434.

Založení města Kolín na břehu řeky Labe umožnily bohaté nálezy stříbrné rudy. Bohatství královského města dokládá také majestátní chrám sv. Bartoloměje, jehož přestavbu vedl samotný Petr Parléř. Významnou částí města je bývalé židovské ghetto s dochovanou synagogou a Starým židovským hřbitovem.

Starobylé město Kouřim obklopují kamenné městské hradby. Na jeho předměstí vzniklo Muzeum lidových staveb, ve kterém můžete spatřit i devítibokou roubenou stodolu, nejstarší zachovalou památku tohoto typu na území Čech.

Jednou z nejvýznamnějších archeologických památek je žárové pohřebiště Pičhora, pocházející z raně římského období a váže se k životu germánských Markomanů. Pohřebiště patří k největším lokalitám nejen v Česku, ale v celém evropském kontextu.

Věděli jste, že:

  • pozůstatky cisterciáckého kláštera a gotického chrámu v Klášterní Skalici jsou pouhým střípkem původní stavby, patřící k nejhonosnějším církevním stavbám doby Karla IV.?
  • na Kolínsku můžete navštívit dvě unikátní kostnice? V Kolíně a Žehuni.
  • zámek v Ratboři postavil slavný architekt Jan Kotěra v neoklasicistním stylu a dnes v něm sídlí zámecký hotel Chateau Kotěra?
Vytvořeno 17.1.2019 18:15:19 | přečteno 3604x | ernest

Chcete poznat více?

 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load