Střední Čechy

Střední Čechy jsou největším regionem České republiky a  nachází se v bezprostřední blízkosti hlavního města Prahy.  Kraj se pyšní rozmanitou a bohatou sbírkou historických, architektonických i přírodních skvostů – spatříte tu pamětihodnosti a lokality zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, majestátní hrady a honosné zámky, dechberoucí přírodní scenérie i cenné technické památky. 

Zvětšit mapu

Střední Čechy jsou i za našimi hranicemi proslavené především díky velkému množství vzácných památek. Mezi ty nejznámější patří například hrady Karlštejn, Křivoklát, Český Šternberk, Kokořín, zámky Konopiště, Veltrusy, Kačina či Mnichovo Hradiště  a mnoho dalších. Zachovalými a nádhernými historickými centry se mohou pochlubit téměř všechna středočeská města. Jedinečnost některých objektů si uvědomuje i mezinárodní organizace UNESCO. Na jejím seznam světového kulturního dědictví je zapsáno celé historické jádro Kutné Hory, dále například nedaleký sedlecký areál nebo zámek a park v  Průhonicích. 

V rámci svého seznamování se s dějinami a vývojem regionu byste neměli vynechat ani technické a industriální památky, takové, jaké najdete například v Hornickém muzeu v Příbrami. Rovněž vesnická architektura a zachovávání lidových tradic jsou součástí atmosféry oblasti. S nimi se nejlépe seznámíte ve skanzenech, jako je Muzeum lidových staveb v Kouřimi nebo Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem. 

Nejen milovníci kultury, architektury, umění a historie si v našem kraji přijdou na své. Hledáte-li místo jako stvořené k aktivnímu odpočinku v podobě procházek a výletů na kolech, jsou i pro vás střední Čechy ideálním cílem. Zavítejte na Křivoklátsko, tedy do oblasti rovněž chráněné organizací UNESCO, nebo do chráněných krajinných oblastí Brdy, Blaník, Český kras, Český ráj či Kokořínsko. 

Vytvořeno 25.10.2019 10:35:54 | přečteno 7288x | martin.louda
 
 
load