Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Český ráj

Pyšnit se názvem, jehož součástí je slovo ráj, je vzácné privilegium. Chráněná krajinná oblast Český ráj si ale své pojmenování rozhodně zaslouží! Kraj, v němž můžete obdivovat překrásnou a rozmanitou přírodu stejně jako starobylé památky a cenné ukázky lidové architektury, vám učaruje jako našim předkům v 19. století, kteří začali oblasti kolem řeky Jizery takto říkat.


Nejen návštěvníci lázní Sedmihorky v předminulém století si uvědomovali, v jak vzácném koutě naší země se nacházejí. Jedinečnosti zdejší přírody si lidé cenili i v letech následujících, a tak se roku 1955 stal Český ráj první chráněnou krajinnou oblastí v Československu. Jedním z hlavních důvodů tohoto kroku byla nutnost ochránit unikátní skalní pískovcová města. Ta se řadila a stále řadí mezi turisticky nejoblíbenější cíle oblasti. Příkladem mohou být Příhrazské skály rozprostírající se na okraji plošiny Mužský. Jejich dominantou je specifický skalní útvar zvaný Kobylí hlava. Spatříte tu také zbytky bývalé pevnosti Drábské světničky. Tento středověký hrad byl založen ve 13. století, a pokud zatoužíte vidět, jak vojensky cenný komplex vypadal, zajeďte do Městského muzea v Mnichově Hradišti, kde je vystavena jeho maketa. Z vrchu Mužský se vám také naskytne překrásný výhled na údolí Pojizeří. Projděte se i po okolních lesích, když budete pozorní, možná poznáte, že se zde natáčely některé záběry loutkového filmu Jana Svěráka Kuky se vrací.

Celá oblast je protkána sítí skvěle značený pěších, cyklistických a naučných stezek. Projděte si například naučnou stezku Metalová cesta Mladou Boleslaví, jež vás seznámí s méně proslulými, ale velmi důležitými pamětihodnostmi města. Nebo se vydejte prozkoumat kraj po vlastní ose. Vynechat byste ale určitě neměli tu část Mladoboleslavska, v níž stojí dvě zříceniny hradů – Michalovice a Zvířetice. Každý, kdo miluje pohádku Lotrando a Zubejda, se musí vypravit ke zřícenině hradu Valečov, kde se, mimo jiné, oblíbený snímek natáčel.


Zajímavost

Část Českého ráje je chráněna mezinárodní organizací UNESCO. Od roku 2005 je oblast rozprostírající se mezi městy Mnichovo Hradiště, Železný Brod, Jilemnice, Nová Paka a Jičín součástí prestižního seznamu evropské sítě geoparků.
Vytvořeno 17.1.2019 18:25:56 | přečteno 1554x | ernest

Chcete poznat více?

 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load