Vyhledávání

Kraj blanických rytířů

Kraj blanických rytířů

KBR 2

Snad žádná z lokalit ve středních Čech není natolik tajuplná jako kraj, v němž se podle legend ukrývá bájné blanické vojsko. Závany minulosti, po léta a přes generace tradované příběhy a legendy, ale také překrásná příroda přitahují návštěvníky z blízka i daleka.
Turistická destinace, která zhruba kopíruje území národního geoparku Kraj blanických rytířů, leží v jihovýchodní části Středočeského kraje v regionu tradičně označovaném jako Podblanicko. Mýty opředená hora Velký Blaník, jež dala turistické destinaci i geoparku jméno, se stala jedním z národních symbolů, patří mezi zdejší nejnavštěvovanější místa a zároveň je srdcem chráněné krajinné oblasti Blaník. Další překrásnou a obdivovanou lokalitou je přírodní park Džbány-Žebrák nebo bývalý zlatý důl Roudný u Zvěstova. Cyklisty potěší hustá síť dobře značených tras, turisty zase zajímavé naučné stezky a vodáci milují dobře splavnou řeku Sázavu.  

Dospělí i děti si zajisté užijí návštěvu vzdělávacích center Vodní dům a Včelí svět u Hulic. Mezi další školáky i rodiči často vyhledávané destinace patří Dům přírody Blaníku u Krasovic, paraZOO ve Vlašimi, Motýlárium ve Voticích a interaktivní expozice na břehu vodní nádrže Švihov. Doslova pohádkové zážitky nabízí zámky ve Vlašimi, Vrchotových Janovicích a Zruči nad Sázavou. Překrásný je rovněž bývalý klášter ve Voticích s mnoha poutavými expozicemi. Po celém kraji je rozeseto mnoho venkovských muzeí a církevních památek.


Zajímavost

Kraj blanických rytířů je nevšedností plný. Co si například v zámeckém parku ve Vlašimi prohlédnout unikátní čínský pavilon, ve Vodním domě Hulice si vyzkoušet tvorbu mraku anebo ochutnat čtyři druhy vody? V Domě přírody Blaníku vám zase ukážou, jak to vypadá v nitru bájné hory a také prozradí, jak to ve skutečnosti je s blanickým vojskem.

Další tipy na výlety najdete na stránce www.blanik.net, kde si také můžete stáhnout mapu oblasti s přehledem turistických cílů a brožuru Tipy na výlety v Kraji blanických rytířů.

Vytvořeno 17.1.2019 18:26:30 | přečteno 3291x | ernest

Chcete poznat více?

 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load