Vyhledávání

Mělnicko - Kokořínsko

Mělnicko - Kokořínsko

Kokorinsko

Mělnicko a Kokořínsko jsou krajiny protikladů – na jedné straně se od našich dvou největších řek táhnou údolí, ale jen o kousek dál se vypínají kopce a pískovcové skály. Z úrodných svahů porostlých vinnou révou můžete pozorovat hluboké lesy. Po návštěvě strohého středověkého hradu zavítáte do  honosnému zámku.


Mezi první zastávky, kterých zajisté bude během vašich toulek po dolním Povltaví a středním Polabí mnoho, by měl patřit Mělník. Toto královské věnné město se pyšní dávnou historií, cennými památkami a je rovněž po celé zemi proslulé díky pradávné tradici pěstování vinné révy. Pokud zatoužíte dozvědět se o vývoji oblasti, jež byla hustě osídlena již od pravěku, více, zavítejte do mělnického Regionálního muzea. Z terasy zámku, sídla knížat z Lobkowicz, se vám naskytne úžasný výhled na velkolepý soutok a vinice. I přesto, že se zde naše dvě největší řeky spojují, krajina je jimi spíše rozdělena – zatímco oblast na levém břehu Labe je rovinatá, ve směru opačném se zvedají kopce.

Různorodost oblasti pocítíte také při návštěvách zámeckých sídel, jakými jsou perla vrcholného baroka Zámek Liblice či Liběchov, jejichž zdobnost je v kontrastu s praktičností skalních pevností i s bytelným Kokořínem. Právě tento hrad, jenž dal celé oblasti jméno, učaroval věhlasnému básníkovi Karlu Hynku Máchovi. Za dalším architektonickým skvostem se vydejte do Rezidence Liběchov, vily sloužící dnes coby unikátní hotel ve stylu art deco, kam jezdíval i Alois Rašín a další elegantní prvorepublikoví hosté.  

Vstupní branou do chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, jež proslula mimo jiné svými početnými skalními městy a útvary, je obec Lhotka s nejlépe dochovaným skalním obydlím a silnička Kokořínského dolu klikatící se podél říčky Pšovky. Známé jsou dále pokličky – pískovcové sloupy, jejichž horní část svým tvarem připomíná zmíněné vybavení vaší kuchyně. Až se do sytosti vynadíváte na krásy stvořené přírodou, zajeďte se podívat na umělecká díla, která vykouzlil člověk. Ani v tomto případě ale nemusíte zacházet do interiéru. Mistrovská díla – monumentální do skal vytesané reliéfy Čertovy hlavy a Harfenice – se totiž nacházejí venku. V 19. století je vysochal Václav Levý a stvořil tak unikátní galerii pod širým nebem. Míst s jedinečnou atmosférou je na Mělnicku a Kokořínsku nespočet a návštěva každého z nich se vám zajisté nesmazatelně vryje do paměti.


Zajímavost

Pěstování vinné révy má na Mělnicku velmi dlouhou tradici. Pověst praví, že první sud nechal do Čech poslat moravský kníže Svatopluk jako svatební dar knížeti Bořivojovi a kněžně Ludmile. Oběma lahodný mok natolik zachutnal, že se kněžna rozhodla nechat révu vysázet nedaleko svého rodiště, dnešního Mělníka. Péči o vinice se věnoval také její vnuk Václav, jenž se později stal patronem vinařů.

Více informací: www.melnicko-kokorinsko.cz

Vytvořeno 26.3.2020 13:28:50 | přečteno 1941x | ernest

Chcete poznat více?

 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load