Vyhledávání

Pojizeří a Polabí

Pojizeří a Polabí

Pojizeż° a Polab°   Podōbrady u Labe

Rovinatá krajina nemusí být vůbec nudná, o tom každého přesvědčí turistická oblast Pojizeří a Polabí se svou bohatou nabídkou vyžití. V severovýchodní části Středočeského kraje najdou turisté a výletníci nepřeberné možnosti, jak příjemně strávit svůj volný čas. Pěší turisté si užijí nenáročné výlety v lužních lesích, cyklisté poznají krásy krajiny podél obou řek na cyklotrasách Greenway Jizera a Labská stezka. Na své si přijdou milovníci vodních sportů, vodáci i ti, kteří si říční krajinu raději vychutnají z paluby výletní lodě. Četné pískovny a jezera zase přímo vybízí ke koupání či rybaření. 


Relax pro tělo i duši nabízí Poděbrady, největší středočeské lázně s historickým jádrem, lázeňskou kolonádou, léčivými minerálními prameny a překrásným parkem. Dalším místem, které nelze opomenout je královské město Nymburk se zachovalými středověkými hradbami, vodními příkopy a gotickým chrámem sv. Jiljí. Největší město oblasti, Mladá Boleslav, je neodmyslitelně spjatá s výrobou automobilů Škoda. Nalézá se zde i muzeum, které mapuje historii této fenomenální automobilové značky.  

Dávnou minulost připomínají pozůstatky raně středověkého slavníkovského hradiště u Libice nad Cidlinou. V kraji nechybí ani romantické zříceniny. Nedaleko Mladé Boleslavi se nachází zřícenina gotického hradu Michalovice, u Bakova nad Jizerou zřícenina hradu a zámku Zvířetice. Skutečnou barokní perlou je zámek Loučeň, kromě původních interiérů zaujme zámeckým parkem s 12 unikátními labyrinty a bludišti. Kamenným sálem a originálními modrými pokoji překvapí venkovský zámek v Křinci. Doslova jak z pohádky vypadá filmaři a návštěvníky oblíbený novorenesanční zámek Stránov v Jizerním Vtelně.

Za návštěvu jistě stojí Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré, Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem, Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi a Dobrovická muzea. Nevšední zážitky a zábavu pro děti a dospělé přinese návštěva rodinného zábavního parku Mirakulum v Milovicích nebo nedaleký Tankodrom. Malým i velkým obdivovatelům zvířat se bude líbit v Zoologické zahradě Chleby. Stáda divokých koní, praturů a zubrů lze spatřit v přírodní rezervaci Milovice nazývané Evropské Serengeti.  

S krajem Pojizeří a Polabí je neodlučně spojeno mnoho významných osobností. Jednou z nich je spisovatel Bohumil Hrabal, který své zážitky z dětství prožitém v nymburském pivovaru popsal v knize Postřižiny a život svérázných obyvatel rekreační oblasti Kersko zachytil ve Slavnostech sněženek. V Jabkenicích řadu let žil a skládal Bedřicha Smetana, který zde dokončil i svůj nejslavnější cyklus Má Vlast a jeho přítomnost zde připomíná Památník.


Zajímavost: 

Věděli jste, že se v Polabí nachází i kousek pouště? V turistické oblasti Pojizeří a Polabí můžete objevit hned dva z mála posledních písečných přesypů v Čechách. Přírodní památka Přesyp u Píst se je nejzachovalejší a jediná dosud stále pohyblivá písečná duna na našem území. Další menšího rozsahu se nachází u Osečka. 


Informace o regionu:

O další tipech na výlety, zajímavostech, kulturních a společenských akcích informují webové stránky oblastní destinační organizace pojizeriapolabi.cz, Facebook a Instagram. 


Vytvořeno 8.4.2021 14:35:02 | přečteno 480x | jakub.kulhanek

Chcete poznat více?

 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load