Vyhledávání

Posázaví

Posázaví

Posázaví

Řeku Sázavu i krajinu kolem ní milují vodáci i turisté. Hojně navštěvovanou lokalitou je Posázaví již od minulého století, kdy se po zdejších cestách procházeli trampové. Není se čemu divit – atraktivitu překrásné přírody ještě umocňuje velké množství vzácných památek.
Vodáci si Sázavu oblíbili především proto, že je téměř celá splavná, a výletníci zase oceňují desítky lákavých turistických cílů. Posázaví je plné pamětihodností, malebných městeček a klidných obcí i zákoutí, která patří mezi skutečná umělecká díla přírody. Každý, kdo zatouží po aktivním odpočinku, může vybírat z kilometrů pečlivě značených turistických i cyklistických tras. Túru spojenou s objevením nových poznatků poskytne Posázavská naučná stezka, na níž se dozvíte zajímavosti o zdejší přírodě, řece Sázavě, vodáctví, trampingu a proslulé Posázavské trati. 

A co že to ta slavná Posázavská trať je? Jak bylo zmíněno, již od minulého století milují krajinu kolem Sázavy trampové, a jedním z důvodů, proč si tuto lokalitu tolik oblíbili, byly železniční tratě, které překřtili na Posázavský pacifik. I dnes je možné okusit závan prvorepublikové atmosféry, a to při projížďce historickým parním vlakem.

Mezi zdejší nejnavštěvovanější pamětihodnosti se řadí hrad Český Šternberk, zámky Konopiště a Jemniště, Sázavský klášter a zámek a park v Průhonicích, jež jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Také zříceniny středověkých hradů Zbořený Kostelec a Zlenice lákají svým tajemným kouzlem. Plná poutavých příběhů z dávné minulosti je také obec Dolní Břežany, na jejímž území se nachází největší keltské oppidum v Čechách. Rovněž Jílové u Prahy, které vzniklo sloučením hornických osad a jehož počátky jsou úzce spojeny s dolováním zlata, nabízí svým návštěvníků skvělé vyžití a načerpání nových poznatků v místním muzeu.


Zajímavost

Proč se Sázavě přezdívá zlatá řeka? Ne snad proto, že by se zde rýžovalo zlato a břehy byly obsypány odhodlanými hledači rychlého zbohatnutí. Dokonce ani místo, kde se vzácný kov skutečně těžil, tedy v Jílovém u Prahy, není důvodem tohoto pojmenování. Přezdívku řeka získala proto, že je její dno pokryté jílem a ten barví vodu do zlatova.


Informace o regionu

Veškeré informace o regionu, kulturních, společenských a sportovních akcích, informace o ubytování a stravování a dalších službách naleznete na www.posazavi.com a pod hashtagy #posazavi a #poznavameposazavi.

Vytvořeno 5.2.2019 8:54:30 | přečteno 5102x | ernest

Chcete poznat více?

 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load