3x nej pro středočeské pěší trasy

Střední Čechy se pyšní nejdelší sítí značených pěších tras. Jejich délka dosahuje téměř 6000 km! Stejnou vzdálenost absolvují pasažéři transatlantického letu z Paříže do New Yorku. Ve středních Čechách se projdete po nejstarší turisticky značené trase, v blízkosti té opravdu nejstarší i po té vůbec nejdelší v republice. Tím však výčet atraktivních stezek nekončí. A pokud si z této nabídky nevyberete, nevěště hlavu a nakoukněte ještě do výletové modulu, kde si z více jak 200 výletů vyberou zarytí chodci i cyklističtí nadšenci.


Zvětšit mapu

První značená turistická trasa

Ta vůbec nejstarší trasa Klubu českých turistů byla vyznačena už roku 1889 a vedla mezi Štěchovicemi a Svatojánskými proudy. Dnes už se projdete pouze po její části, protože původní trasa vedoucí údolím řeky Vltavy byla zaplavena při stavbě přehrad Štěchovice a Slapy. „Replika“ trasy vede ze Štěchovic do Třebenic a zpět se dostanete po naučné stezce Svatojánské proudy, která se svojí krásou může směle měřit s původní trasou. Čekají tu na vás úzké skalní cestičky, dechberoucí výhledy na řeku Vltavu, a dokonce i tunel vytesaný do skály. Od jara do podzimu vás potěší pohled na bohatou květenu i divoké vřesy. V letní sezóně se můžete do Štěchovic vrátit po vodě a užít si tak pohled na vysoké skalní masivy z výletní lodi kotvící pod Slapskou přehradou.

Nejstarší značená turistická trasa

Právě proto, že původní cesta ke Svatojánským proudům byla zaplavena a dnes už se po ní projdou pouze zdatní potápěči, bývá za nejstarší dosud dochovanou trasu označována Cesta Vojty Náprstka. Trasa vedoucí mezi Berounem a Karlštejnem byla vyznačena ve stejném roce. Nese označení 0001 a je součástí nejdelší značené trasy u nás.

Červená stezka odkazující na zakladatele KČT začíná na Berounském náměstí, odkud pokračuje do Svatého Jana pod Skalou. Z vrcholku Svatojánské skály se otevírá výhled do údolí s malebnou vesničkou, místním muzeem a benediktýnském klášterem s kostelem Narození sv. Jana Křtitele. Pod kostelem se ukrývá umělá jeskyně, ve které v 9. století pobýval poustevník sv. Ivan. V sousedství jeskyně pak vyvěrá léčivý minerální pramen s názvem „Ivanka“. Cesta Vojty Náprstka ze Svatého Jana pod Skalou pokračuje podél Bubovických vodopádů známých ze satirického filmu Saturnin, ke královskému hradu Karlštejn.

Nejdelší značená turistická trasa

A právě nejstarší značená trasa nesoucí označení 0001 je zároveň i tou nejdelší. O její skutečné délce se dodnes vedou spory, protože ve své původní trase se dodnes nedochovala. Jisté je jen to, že její délka přesahuje 200 km a začíná na berounském náměstí, resp. v Kalinově Vsi na Křivoklátsku. Trasa vede romantickými údolími i po skalnatých hřebech tyčících se nad řekami Berounka a Sázava. Součástí trasy je také česká trampská klasika Posázavská stezka, po které se vydejte z Pikovic do Kamenného Přívozu. Po cestě si užijete výhledy na řeku Sázavu, skalnaté údolí i druhý nejvyšší kamenný železniční most v Evropě – Žampašský viadukt. Zpátky se vrátíte s tzv. Posázavským pacifikem, malebnou lokálkou kopírující údolí řeky Sázavy mezi Prahou a Čerčany.

Kam dál ještě můžete dojít?

Až zdoláte středočeská nej turistických stezek, vydejte na další zajímavá místa, která by vaší pozornosti neměla uniknout. Tras, ze kterých se otevírají krásné výhledy a které vás provedou rozmanitou krajinou středních Čech je tu bezpočet. Inspirovat se můžete ve výletovém modulu.


Vytvořeno 25.5.2021 12:34:39 - aktualizováno 25.5.2021 12:39:13 | přečteno 170x | karolina.kratochvilova

Navigace

Blog

 
 
 
load