Advent v proměnách času v Mělníce

Jak vypadal advent v 19. století a jak třeba v 80. letech minulého století? Zjistěte a připomeňte si na výstavě Advent v proměnách času, která právě probíhá ve velkém sále Regionálního muzea Mělník. K vidění bude do 2. ledna 2022. 


Zvětšit mapu
Výstava Advent v proměnách času je závěrečným shrnutím několika předchozích vánočních výstav mělnického muzea, věnovaných adventním zvykům, tradicím i typickým vánočním dárkům z různých období. Nabízí nahlédnutí do předvánoční atmosféry z období od 2. pol. 19. století až do 80 let 20. století. Přibližuje adventní týdny z pohledu tradičních obchůzek, známých i méně známých adventních postav, z nichž některé jsou neodmyslitelně spojeny právě s mělnickým regionem.

V imaginárních výkladních skříních a na plakátovacích plochách představuje výstava historii vánočního stromu republiky, nabídku dárků reflektujících svou dobu i různé plakáty, reklamy či pozvánky na akce. Projdete-li se po pomyslné časové ose výstavy, zjistíte, že mezi jednotlivými obdobími najdeme mnoho společného, zejména nářky na přerod Vánoc z duchovní sféry do svátků konzumu.

Při pohledu na dárkové exponáty, které tehdy každý musel mít, si zaručeně zavzpomínáte. Najdete zde hračky, oblečení, kosmetiku, ale i nejrůznější věci denní potřeby, nechybí společenské hry či vánoční ozdoby i formičky. Pro děti i dospělé jsou připraveny retrohrátkové bedýnky, nabízející některé hračky, oblečení i dobové předměty k vyzkoušení.

Výstava je otevřena denně kromě pondělí v čase 9-12 a 12.30-17 hodin. Dopoledne probíhají zážitkové programy pro školy.

Vytvořeno 22.11.2021 8:17:09 | přečteno 64x | Barbora-

Navigace

Blog

 
 
 
load