Čáslavská synagoga

Nezaměnitelná čáslavská synagoga je jediná zachovaná budova svého druhu na Kutnohorsku. Postupně se jí navrací původní účel a zpřístupňuje se veřejnosti. 

Zvětšit mapu


Výrazná a nezaměnitelná synagoga, stojící v čáslavské Masarykově ulici, byla postavena v historizujícím maurském slohu podle plánů známého architekta Wilhelma Stiassnyho, který je autorem dalších třech synagog v Čechách včetně té největší v pražských Vinohradech. Dostavěna byla roku 1899 a její dvoupatrová budova s mohutným obloukem ve střední části fasády je nepřehlédnutelná. Ve střední části oblouku se nacházela Davidova hvězda, která byla posléze vyměněna za městský znak a dnes se opět na své původní místo navrátila. 

Po druhé světové válce byla totiž budova využívána jako sklad, od roku 1963 sloužila jako výstavní síň. Od roku 1994 ji vlastní Židovská obec v Praze a započalo se s rekonstrukcí a navrácením původních židovských prvků, které z ní byly odstraněny. Snahou je, aby se ze synagogy stalo nejen místo k modlitbám, ale také k setkávání. 

Od roku 2019 se tak návštěvníkům otevírá působivý jednolodní interiér s dochovaným dřevěným ochozem a ženskou galerií a také krásnou obnovenou florální výzdobou kazetového stropu, ochozu a především prostoru Áron Ha Kodeš neboli jakéhosi oltáře. Pořádají se výstavy, věnující se dějinám Židů v Čáslavi a na Kutnohorsku od středověku až po holocaust, připomínají se zajímavé židovské osobnosti. Snahou je, aby se časem ze synagogy stalo multifunkční kulturní centrum pro pořádání koncertů, výstav, přednášek a vzdělávacích akcí.  

Čáslavská synagoga je jednou z mála staveb svého druhu, která si zachovala původní architektonický ráz. Většina synagogálních objektů v regionu byla zbořena, nenávratně přestavěna anebo je ve vlastnictví subjektů mimo dosah židovských organizací. Je chráněna jako kulturní památka a její význam podtrhuje skutečnost, že při její stavbě bylo použito ve své době velmi moderních technických řešení. 

Vytvořeno 23.7.2021 10:21:50 | přečteno 87x | Barbora-

Navigace

Blog

 
 
 
load