Drábské světničky zůstávají uzavřeny, projít se dá jen okolo

Jsou atraktivním a vyhledávaným turistickým cílem a místem dalekých výhledů do okolí. Pískovcové zbytky skalního hradu Drábské světničky v Českém ráji jsou však natolik poznamenány náporem turistů, že musejí zůstat uzavřeny z důvodu zajištění potřebné péče. Okolní cesty zůstávají přístupné. 


Zvětšit mapu
Pískovcové skalní věže a stěny skalního hradu Drábské světničky se vypínají vysoko nad údolím řeky Jizery a nabízejí dechberoucí výhledy do širokého okolí. I proto jsou dlouhodobě vyhledávaným místem pěších turistů, kteří však na památce zanechávají své stopy. Měkký a drolivý pískovec je celkově opotřeben, z některých pískovcových schodů se kvůli ošlapání staly takřka skluzavky a pohyb ve skalních světničkách se pro turisty stal nebezpečným. Památka je ve velmi kritickém stavu. 
 
Drábské světničky ničí lidské nohy i ruce – nejeden turista v měkkém pískovci zanechá vyrytý vzkaz. Celý komplex tak projde zajištěním, které umožní pohyb v areálu bez dalšího poškozování skal. Zajištění by mělo spočívat v systému lávek, které zabrání přímému kontaktu pískovce s lidskou nohou (a rukou). Správce památky, Lesy ČR, uzavřel Drábské světničky od jara 2020 na dobu neurčitou. Oprava pravděpodobně potrvá minimálně tři roky. 
 
O výhledy do okolí i na samotný skalní hrad však návštěvníci nepřijdou. Dlouhodobě je uzavřený vnitřní okruh hradem, průchod okolím po značených turistických stezkách a prohlídka okolí památky není opatřením dotčena. Okolní přirozené skalní vyhlídky navazující na areál hradu propojuje zejména červeně značená turistická Zlatá stezka Českého ráje. Oblíbené jsou trasy na hrady Valečov a Klamorna a do Příhrazských skal. 

Vytvořeno 19.7.2021 11:03:13 | přečteno 349x | Barbora-

Navigace

Blog

 
 
 
load