Filmové úspěchy středočeských královských měst

Zahrát si ve filmu, takové přání se zrodí v nejedné mysli… a ač středočeská města takové sny nemají, přesto se jim to nejednou poštěstilo! Hlavními hvězdami úspěšných českých snímků se staly například Mělník, Kouřim a Nymburk. Víte, ve kterých kinematografických dílech se různá zákoutí těchto krásných královských města objevila?


Zvětšit mapu

Mělník

Kdo by se nepoznal ve vztahových peripetiích a strastech i slastech dospívání a všednodenního života Štěpána Šafránka! Ať už jste s filmovým hrdinou, který od svých středoškolských let píše svým láskám básničky, v průběhu desetiletí stárli, nebo si populární hexalogii režiséra Dušana Kleina oblíbili až později, věříme, že místo mezi vašimi srdcovkami urči tě má. Osudy celoživotních přátel Štěpána a Kendyho se odehrávaly v kulisách města Mělník. Například mělnické náměstí se objevilo ve všech dílech – filmaři na něj a do přilehlých uliček umístili Štěpánův dům, Hanouskovu hospodu i lékárnu, v níž pracovala jedna ze Štěpánových lásek, Veverka. Také divadlo z prvního dílu, v němž parta středoškoláků zkouší své amatérské představení, se nachází v tomto městě. Stejně tak kostel, kde se Kendy oženil, či hudební škola, v níž vyučovala Píšťalka.

Kouřim 

Rovněž seriál Bylo nás pět patří mezi oblíbené umělecké počiny, ke kterým se spousta z nás ráda a pravidelně vrací. Pod vedením režiséra Karla Smyczeka se v poklidné malé městečko z období 30. let 20. století proměnila královská Kouřim. Seriál natočený na motivy stejnojmenné knihy Karla Poláčka nás přenese do minulosti a mezi chlapce, kteří prožívají nejedno dobrodružství a páchají různé, pro nás, nezúčastněné pozorovatele, zábavné neplechy. Koloniál, který v seriálu provozuje tatínek hlavního hrdiny Petra Bajzy, byl umístěn do domu číslo 117 na kouřimském náměstí. Také kostel svatého Štěpána vám jistě bude povědomý – konala se v něm půlnoční mše a ministroval tu Čeněk Jirsák. Další místa, která můžete prozkoumat a porovnat s jejich vzhledem na televizní obrazovce, najdete v ulicích Pražská, Československé armády či na Ptačím rynečku. 

Nymburk

V komedii Tomáše Svobody Hodinový manžel si Nymburk zahrál sám sebe. Díky čtyřem kamarádům – vášnivým hráčům vodního póla – se prostřednictvím filmových záběrů projdete ulicemi Nymburka a spatříte zbytky opevnění, díky němuž bylo ve středověku město téměř nedobytné a patřilo mezi nejvýznamnější v zemi. Zavítáte také do Hotelu Ostrov a při scénách z pohřbu paní Junkové nahlédnete do nymburského krematoria. Ale jinak se v průběhu snímku zasmějete! Ono totiž podnikání v oboru hodinový manžel s sebou přináší mnoho nevšedních a absurdních situací…

Vytvořeno 3.11.2020 8:35:46 | přečteno 192x | Katerina.kuldova

Navigace

Blog

 
 
 
load