Jak dobře znáte středočeské hrady?

Byli jste na výletě na hradě Křivoklát? Z dálky i z blízka obdivovali velkolepost Karlštejna a Českého Šternberka? Vyzkoušejte si, co si pamatujete z komentovaných prohlídek. A také se inspirujte a po „zdolání“ kvízu si naplánujte exkurze na všechny hrady, které jste zatím nenavštívili.Zvětšit mapu

Jak dobře znáte středočeské hrady?

Víte, u kterého královského města naleznete pozůstatky hradu Sion? Toto panské sídlo bylo vybudováno husitským hejtmanem Janem Roháčem z Dubé.

 

 

 

Jak se jmenuje gotický hrad zrcadlící se na hladině řeky Sázavy, který vlastní významný český rod? (Je tomu tak již bezmála 800 let.)

 

 

 

Znáte jméno jednoho z nejstarších českých hradů, který v minulosti sloužil českým králům jako lovecký hrádek i jako vězení? Neslavnějším vězněm na tomto hradě byl alchymista Edward Kelley.

 

 

 

Který hrad v Českém ráji se stal útočištěm bandy loupežníků v oblíbené české pohádce Lotrando a Zubejda?

 

 

 

Jak se jmenují dva královské hrady nedaleko Hořovic, které stojí na dohled od sebe?

 

 

 

Na kterém středočeském hradě byste nalezli kapli sv. Kříže, která je vyzdobena 129 vzácnými deskovými malbami? Toto posvátné místo bylo pokladnicí pro české korunovační klenoty.

 

 

 

O které hradní zřícenině nedaleko Kladna se zpívá ve známé táborové písni?

 

 

 

Znáte jméno zříceniny hradu založeného králem Václavem I., která se nachází kousek od řeky Vltavy?

 

 

 

Nad kterou českou řekou stojí na skále romantická hradní zřícenina Týřov? Hrad se ve 13. století stal vězením budoucího českého krále Přemysla Otakara II.

 

 

 

Jak se ve skutečnosti jmenuje zřícenina hradu Brtník z filmu Ať žijí duchové!? Tento hrad jste mohli vidět i v pohádce Princ a Večernice, kde si zahrál sídlo zlého čaroděje Mrakomora.

 

 

 

Který středočeský hrad naleznete uprostřed stejnojmenného skalního města? Jeho romantická podoba inspirovala například Karla Hynka Máchu.

 

 

 


Vytvořeno 15.4.2020 9:48:37 | přečteno 3030x | jakub.kulhanek

Navigace

Blog

 
 
 
load