Jaké akce se chystají na nejbližší říjnové víkendy? Stále se něco děje!

První říjnový víkend přinesl i do středních Čech úspěšný Den architektury a ani následující víkendy se nikdo rozhodně nudit nebude. Jaké akce se chystají na následující dva víkendy? Tradiční výstava Zemědělec 2021 v Lysé nad Labem, 8. ročník divadelní přehlídky Nučický kahan, Pochod za malínským křenem, street food festivaly, Máslovické dýňování, havelské posvícení, koncerty a další.

Zvětšit mapu
Tradiční výstava Podzimní Zemědělec 2021 bude na výstavišti v Lysé nad Labem probíhat již od 7. do 10. 10. Souběžně s ní se uskuteční také celostátní výstava hospodářských zvířat Náš chov. V sobotu 9. října se návštěvníci mohou těšit na středočeské dožínky s dožínkovým průvodem. 

7. 10. rovněž začíná 8. ročník divadelní přehlídky Nučický kahan v Nučicích poblíž Rudné u Prahy. Přehlídka ochotnických divadel potrvá do 9. 10. může se pochlubit účastí legendárního loutkového souboru Buchty a loutky i dvěma představeními, která uspěla na posledním ročníku Jiráskova Hronova.
 
Kdo by si chtěl raději protáhnout své tělo, může vyrazit do okolí Kutné Hory, kde se 9. 10. uskuteční 40. ročník dálkového pochodu Za malínským křenem pro pěší turisty i cyklisty. Klobása s křenem bude na všechny čekat v cíli. Trasy budou procházet nejbližším okolím města, údolím Vrchlice a dále směrem na Malešov a dál k Sázavě. Je možné zvolit i dvanáctikilometrovou trasu po naučné Stříbrné stezce přes vrcholy Kaňk a Kuklík. Dvacetikilometrové trasa zahrnuje žlutý okruh kolem města s nádhernými výhledy, trasa s délkou 27 km prochází naučnou stezkou Po stopách husitských hejtmanů, která zájemce seznámí s historií tohoto hnutí. V nabídce jsou i dvě trasy o délce 36 km a jedna padesátikilometrová. 
 
Pozorování s komentářem si na 9. 10. připravil spolek Ořech, který zve na vyhlídku od vrtule z místního ořešského kopce. Každou půlhodinu se zájemci budou moci rozhlédnout z vyhlídky i s komentářem místních průvodců. Nahlédnou také do historie Ořecha a okolí, připraven je i doprovodný program. Každý z účastníků obdrží mapu s vyznačením všeho zajímavého, co je z vyhlídky vidět. 
 
Berouně se ve stejný den uskuteční Fotoblázinec – setkání profesionálních i amatérských, pokročilých i začínajících fotografů a dalších příznivců fotografie. Letošní osmý ročník bude nepovinně zaměřen na makro. K vidění bude výstava fotografií na volném prostranství, promítání autorských fotografií s besedou a hodnocením, přednášky i fotolov. 
 
Na sobotu 9. 10. a rovněž i na sobotu 16. 10. se chystají street food festivaly nejprve v Kolíně a poté vůbec poprvé v Neratovicích. Účastníci budou moci ochutnat moderní i nemoderní gastronomii a zažít, co je skutečný street food. Těšit se mohou na mix chutí světových kuchyní i té české, dorazí také oblíbené food trucky. K dispozici bude víno a pivo z malých pivovarů i výběrová káva. Pochoutky budou připravovány přímo před zraky účastníků. 
 
A na co dál se těšit v následujícím víkendu? Třeba na veselé Máslovické dýňování, které se uskuteční 16. 10. v Máslovicích poblíž Libčic nad Vltavou. Na programu je zdobení a vyřezávání dýní, soutěže, hry pro děti a tvořivé dílny, hudební produkce, soutěž o nejzajímavější dýni, pohádkový les, strašidelný dům pro větší děti i dospělé i dýňové občerstvení a vaření z dýní. Prodávat se budou dýňové suvenýry i samotné dýně. 
 
Tradiční Havelské posvícení se chystá v Zadní Třebáni na Beorunsku. Koná se na návsi a nebude chybět výtvarná dílna a další podzimní tvoření, oblíbené dlabání dýní a také různorodé občerstvení včetně posvícenských koláčů. 
 
Loučeň ve stejný den vzdá poctu padlým vojákům z napoleonských válek opravou jejich památníku a rekonstrukcí bitvy u Hüningenu. Návštěvníci se přenesou do let 1796-97, kdy rakouská vojska bojují na mnoha místech s francouzskými revolučími vojsky. Uskuteční se rekonstrukce bitvy i slavnostní pochod městysem Loučeň, průvod k pomníku Helma a slavnostní odhalení pomníku Helma. 
 
Nymburský evangelicý kostel zase 16. 19. ožije koncertem Musica Florea. Na programu je Claudio Monteverdi, Adam Václav Michna z Otradovic a Giuseppe Valentini. Jaké principy ovlivňovaly tvorbu barokních skladatelů? Jakých způsobů v hudbě využívali? Jak pracovali s emocemi a jejich promítáním ve svých dílech? Na tyto a další otázky týkající se barokní hudby se ve svém novém programu pokusí odpověět Musica Florea v čele s Markem Štrynclem. 
 
Výstavy pořádané aktuálně v Mělníce můžete navštívit o víkendu o jindy. Ve vstupních prostorách mělnického muzea bude probíhat výstava výtvarných prací žáků 2. ZŠ Jungmannovy sady Mělník pod vedením Mgr. Andrey Doležalové (5. 10.-7. 11). Slavnostní vernisáž se uskuteční 13. října od 16 hodin. V muzeu rovněž probíhá (10. 9. – 31. 10.) ve velkém sále výstava Jedu v jedu o tom, s jakými jedy se v přírodě může setkat každý z nás. V kavárně od 5. 10. do 4. 11. bude k vidění výstava Vše o archeologii, věnovaná výročí úmrtí Václava Krolmuse (1861), Josefa Ladislava Píče (1911) a Jindřicha Matiegky (1941) – významných osobností české archeologie a antropologie. 

Vytvořeno 4.10.2021 14:23:46 | přečteno 187x | Barbora-

Navigace

Blog

 
 
 
load