Jarní a letní výstavy, které si nesmíte nechat utéct

Také se vám už stýskalo po chladivých sálech galerií a muzeí, kde můžete strávit dlouhé hodiny mezi krásnými a povznášejícími uměleckými díly a cennými historickými artefakty? Pokud jste natěšení tolik jako my, určitě oceníte několik našich tipů na výstavy, které jsou nově otevřené nebo prodloužené.


Zvětšit mapu
Určitě se vypravte na výlet do Poděbrad, kde v Polabském muzeu Poděbrady zhlédnete výstavu připomínající šesti sté výročí narození krále Jiřího z Poděbrad. Její název – Jiří (možná) z Poděbrad – už sám o sobě napovídá, že se o životě tohoto význačného českého panovníka a uznávaného diplomata dozvíte mnoho zajímavého.
 
Také do Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem se opět vrací život. Oblíbená každoroční expozice Jaro na vsi bude přístupná do 21. června. Letošní novinkou otevřenou až do konce října je expozice Svátky a slavnosti na polabském venkově za první republiky.

Za uměním se vypravte také do Příbrami. V Galerii Františka Drtikola jsou k vidění hned dvě krásné výstavy. Do 6. června je prodloužena expozice Imaginárium. Druhá výstava nazvaná Hluboko v lese vám představí práci grafičky Lenky Falušiové a bude otevřena do 12. července.

Dalším příbramským kulturním počinem je výstava s názvem Legendární Rallye Paříž – Dakar, se vším všudy. V pobočce Hornického muzea v Prostřední Lhotě budou vystaveny fotografie Petra Dufka. Slavnostní zahájení proběhne v pátek 29. května a výstava potrvá do 30. srpna.
 
Regionální muzeum v Kolíně otevřelo výstavu děl malíře a kreslíře Františka Karla Foltýna, jejíž zahájení muselo být z důvodu státních opatření přesunuto. František Karel Foltýn prožil v Kolíně značnou část svého života a atmosférou města se často inspiroval. Výstava vás seznámí s jeho tvorbou v celé její šíři a rozmanitosti – součástí jsou například lyrické abstraktní obrazy i drobné kresby zahrnující jak ilustrace pro dětské knihy a časopisy, tak karikatury a humor beze slov. Dílo tohoto všestranného výtvarníka můžete v Kolíně obdivovat do 8. listopadu.
 
Do neděle 24. května je v berounském Muzeu Českého krasu prodloužena výstava Vilém Kropp – 100 let – Retrospektiva. Od narození tohoto významného fotografa, s jehož dílem se můžete seznámit také prostřednictvím fotografických publikací Beroun dnes, Berounské proměny a Berounsko a Hořovicko na starých pohlednicích, letos uplyne sto let. Fotografie vystavené v berounském muzeu jsou průřezem jeho tvorbou padesátých a šedesátých let. 
 
Výstavu Oko Kamilovo budete moci v Regionálním muzeu Mělník zhlédnout od úterý 26. května. Jedná se o díla fotografa Kamila Žemličky instalovaná v muzejní kavárně do 6. září.
 
Jak se žilo v obrovských anonymních věžácích v padesátých letech minulého století? To můžete zjistit v Kladně od soboty 30. května, kdy se zde otevírá první české muzeum sídlištní architektury – Muzeum věžáků Kladno. Nachází se v jednom ze šesti kladenských věžových domů, v němž stále bydlí několik obyvatel, kteří se tam nastěhovali hned po jejich dokončení. Expozice je věnována jak těmto stavbám a urbanismu padesátých let, tak stylu života tehdejších obyvatel. Dům prozkoumáte doslova od sklepa až po střechu – čeká vás návštěva vstupní haly, suterénu, ukázkového bytu a střešní terasy.
 
Otevřeny jsou také všechny pobočky Muzea Českého krasu, a tedy i Městské muzeum v Žebráku, kde od 16. 5. do 31. 10. můžete obdivovat výstavu nazvanou Proměny dámské módy 1880–1910. Výstava zachycuje změny v dámském odívání na sklonku 19. století a v době před první světovou válkou. Spatříte tu vycházkové oblečení i večerní hedvábné šaty bohatě zdobené korálky, rozmanité módní doplňky a šperky. Tyto předměty jsou doplněny ukázkami vídeňských a českých módních časopisů a dobovými fotografiemi.
 
Novinkou jarní a letní sezóny v Muzeu Hořovicka je výstava Zbraně třicetileté války. Její konání není náhodné, jelikož letos uplyne 400 let od bitvy na Bílé hoře, která byla jedním z důvodů rozpoutání tohoto dlouhého válečného konfliktu. Prohlédnete si jak repliky zbraní, tak oblečení a výstroj vojáků. Výstavu můžete navštívit do konce října.
 
Muzeum Českého krasu v Berouně se také rozhodlo prodloužit výstavu nazvanou Komenského Orbis Pictus pohledem Václava Sokola. Nové, výtvarně originální pojetí přelomové učebnice Jana Amose Komenského, od jehož úmrtí letos uplyne 350 let, můžete navštívit až do 30. srpna. Zatím posledním zástupcem v dlouhé řadě rytců, grafiků a malířů, kteří v průběhu čtyř staletí ozdobili ilustracemi knihu Orbis Pictus, se stal český výtvarník Václav Sokol. Pro nejnovější vydání Světa v obrazech vytvořil šestadvacet pastelů, jež se staly základem berounské výstavy. Sbírka je dále doplněna ukázkami Sokolovy volné tvorby a informacemi o Komenského přelomovém díle.
 
Procházku překrásnou kokořínskou krajinou plnou pískovcových skal si můžete zpestřit návštěvou unikátní památky. Na začátku Kokořínského údolí leží vesnička Lhotka, v níž se ukrývá nejdéle trvale obývané skalní sídlo této oblasti. Jeho poslední majitelka Marie Holubová zde žila až do roku 1982, nyní objekt spadá pod Regionální muzeum Mělník. Zavítat sem můžete až do konce září od čtvrtka do neděle.
 

Vytvořeno 20.5.2020 8:23:24 | přečteno 425x | Katerina.kuldova

Navigace

Blog

 
 
 
load