Když i cesta je cíl aneb za vlakovým dobrodružstvím do středních Čech

Vzpomínáte si na nostalgické záběry z filmu Páni kluci, ve kterých malebnou venkovskou krajinu protínají koleje a po nich se v doprovodu sněhobílého oblaku žene vlak tažený parní lokomotivou? Tyto stroje měly své nepopiratelné romantické kouzlo, které i dnes můžete obdivovat, a dokonce ho sami prožít. Stačí se jen vydat do středních Čech.


Zvětšit mapu

Nostalgická jízda Posázavím

Posázavský pacifik – legenda mezi vlaky, která unášela trempy za hranice všedních dní už na počátku 20. století. Vypravte se na nezapomenutelný železniční zážitek a vychutnejte si cestu divokou krajinou a kaňonem řeky Sázavy, kde hučí peřeje a skalnaté úbočí lemují křivolaké stezky k dřevěným chatám. Největší slávu trať, vedoucí z Prahy přes Čerčany do Světlé nad Sázavou, zažila v dobách vzniku samostatné republiky, kdy množství cestujících vydalo na neuvěřitelných 12 vagónů. Trempové, kteří se nechtěli mačkat v přeplněných vozech, cestovali na střechách a náraznících vagónů. A právě tehdy dostala trať své jméno Posázavský pacifik. Dnes už je sice doba jiná, ale ať už se svezete pravidelnou linkou Posázavského motoráčku, nebo se projedete modernější soupravou, na zážitku vám to jistě neubere.

Největší železniční muzeum v ČR

Víte, kde se ukrývá ráj všech malých i velkých průvodčí a mašinfírů? Vydejte se objevit největší sbírku parních lokomotiv na našem území do Lužné u Rakovníka. Kromě starobylých krasavců, z nichž někteří pamatují ještě období Rakouska-Uherska, tu na vás čekají také historické motoráčky, dieselové a elektrické lokomotivy, historické osobní a nákladní vozy i expozice železniční techniky.

Muzeum vzniklo v prostorách bývalé výtopny Buštěhradské dráhy, a kromě exponátů si tu pro návštěvníky připravili i okružní úzkorozchodné kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení.

Krajinou starců na chmelu

Když byl roku 1980 ukončen pravidelný provoz parních lokomotiv na našem území, zmizela z tratí romantika, kterou parní vlaky představovaly. Připomenout si zašlou slávu parních vlaků můžete na trati zvané Kolešovka. Parní vlak vyráží v pravidelných jízdách každou sobotu v červenci a srpnu. Trasa vedoucí mezi chmelnicemi začíná v Lužné u Rakovníka a končí v Kolešovicích. S sebou si můžete vzít i své věrné kolo a zpět do Lužné se vrátit po rovinaté cyklostezce označené symbolem mašinky, která vede podél trati. Po cestě se zastavte ještě v obci Kněževes, kde navštivte Železniční muzeum nebo Muzeum lidových krojů. 

Putovat po středních Čechách můžete i klasickými spoji a svůj vlakový zážitek spojit třeba s pěším nebo cyklistickým výletem. Podívejte se do výletového modulu, který vám pomůže s plánováním vašeho aktivního odpočinku.

Vytvořeno 3.5.2021 10:41:57 | přečteno 148x | jakub.kulhanek

Navigace

Blog

 
 
 
load