Kniha o tajích lidové architektury

Ve skromnosti je tolik krásy… a jako důkaz poslouží útulná venkovská stavení, malebné roubenky, starobylé usedlosti, pečlivě nabílené kostelíky, tedy stavby, které najdete na venkově a můžete obdivovat ve středočeských skanzenech. Zjistěte o nich více díky knize Lidové stavby Středočeského kraje.


Zvětšit mapu
Tajům, významu, historii a krásám venkovských stavení je věnována nová publikace Lidové stavby Středočeského kraje. Jejím hlavním autorem je PhDr. Pavel Bureš, ale na zrodu dvousetstránkové publikace složené z dvaadvaceti kapitol se podíleli také odborníci z krajských muzeí a Národního památkového ústavu. „Středočeský kraj se fenoménu historického venkovského stavitelství věnuje dlouhodobě a systematicky. Jsem ráda, že se díky mravenčí práci mnoha lidí podařilo dát dohromady ucelenou publikaci, která může sloužit i jako prázdninový průvodce při výletech po středních Čechách,“ uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. 
 
„Součástí knihy jsou i mapové přílohy s vyznačením atraktivních lokalit, podle kterých se mohou lidé při vybírání výletů snadno zorientovat. Publikace představuje rozsáhlé selské grunty či zděné usedlosti, mlýny, sýpky, hospodářské i technické stavby nebo celá venkovská sídla. Často kolem nich chodíme bez povšimnutí, ale když jim porozumíme, tak naplno oceníme um našich předků, jejich smysl pro funkčnost i pro krásu,“ uvedl krajský radní pro kulturu Karel Horčička.
 
O tvořivosti a talentu venkovanů minulých století a o památkách lidového stavitelství středních Čech se můžete dozvědět více také na Dnech lidové architektury, které se budou konat od 18. do 26. července v Muzeu lidových staveb v Kouřimi.

Vytvořeno 29.6.2020 15:13:24 | přečteno 369x | Katerina.kuldova

Navigace

Blog

 
 
 
load