Kolínské památky ve zbrusu novém kabátu

Nejcennější pamětihodnosti, kterými se Kolín pyšní, se dočkaly rozsáhlé renovace, jež skončila nedávno, na začátku tohoto podzimu. Nezbytných a dlouho plánovaných oprav se dočkala kostnice, zvonice a budova Staré školy i venkovní hradby a parkán. Do areálu kostela svatého Bartoloměje se tak konečně navrátí návštěvníci, zařaďte se mezi ně i vy!


Zvětšit mapu
Projekt památkové obnovy areálu kostela svatého Bartoloměje začal vznikat již v roce 2015, ale samotné opravy probíhaly až od roku 2017. Jelikož se jedná o velmi cenné historické objekty, probíhaly náročné a nákladné práce pod vedením zkušených expertů. Autorem projektu se stal uznávaný architektonický ateliér Masák & Partner. Kompletní renovace se dočkaly jak objekty patřící církvi – kostnice a parkán –, tak zvonice, Stará škola, přilehlé hradby a další přidružené budovy ve vlastnictví města. Nejnáročnější fází byla renovace interiérů a exteriérů kostnice popisované jako skromnější verze věhlasné kostnice v Sedlci u Kutné Hory. Ta v Kolíně nebyla přístupná návštěvníkům, ale to se nyní mění a její specifickou výzdobu můžete od tohoto podzimu spatřit na vlastní oči. 
 
Také zvonice nyní slouží novému účelu – do jejích prostor byly instalovány muzejní expozice jako lapidárium s kamenickými prvky, církevní poklad sestávající například z kalichů nebo ornátů a pod zvony bude brzy zavěšena zvonkohra. V nejvyšších přístupných prostorách, kde byla původně místnost věžníka, vznikla malá výstavní síň věnovaná fotografiím a drobnějším uměleckým artefaktům.
 
Do tohoto rozsáhlého projektu byla zařazena i budova nazývaná Stará škola. Rovněž v jejím případě se jednalo o rekonstrukci interiérů i exteriérů. Stavbě byla navrácena omítka, o níž přišla během neogotizujících úprav pod vedením slavného architekta Josefa Mockera na přelomu 19. a 20. století. V tomto domě s velmi bohatou minulostí byla v 16. a 17. století škola, kterou později nahradily byty a poté, až do 80. let minulého století, depozitář. Název Stará škola stavbě zůstal a přezdívají jí tak nejen kolínští starousedlíci. Její místnosti zaplní interaktivní expozice jako například videomapping, který vás seznámí s rodáky a důležitými osobnostmi z dějin Kolína.

Vytvořeno 25.9.2020 8:40:21 | přečteno 232x | Katerina.kuldova

Navigace

Blog

 
 
 
load