Lány si připomínají 100 let v rukou státu

Lány slaví sto let od chvíle, kdy se 15. července 1921 staly majetkem československého státu. Při té příležitosti si návštěvníci v lánském parku mohou prohlédnout panelovou výstavu a po tříleté rekonstrukci také znovu otevřený zámecký barokní kostel. 

Zvětšit mapu
Lánský kostel Nejsvětějšího jména Ježíš nechala roku 1748 založit Marie Anna z Fürstenberka – rodu, od kterého československý stát v roce 1921 zámek spolu s přilehlým parkem coby reprezentativní místo pro odpočinek hlav státu odkoupil. V době zakládání kostela kolem něj vedl renesanční vodní příkop a ke kostelu proto směřovala nadzemní spojovací chodba, která je zde k vidění dodnes. 

Lánský kostel je dílem architekta Františka Ignáce Préea a jeho interiér ukrývá i Jezulátko – kopii slavné sošky, které bývá přisuzována zázračná moc. Při největší rekonstrukci barokní stavby za dobu její existence došlo i k úpravám okolního terénu. Zrekonstruován byl také dřevěný betlém z doby kolem roku 1900, řada soch, svícnů a liturgických předmětů, nábytek a další vybavení. 

Sto let od odkoupení zámku státem pro tehdejšího prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka připomíná i letošní panelová výstava v zámeckém parku. Fotografie na panelech odkazují k historii zámku, s jehož stavebními úpravami je spojován slovinský architekt Josip Plečnik

Právě před sto lety totiž začala jeho spolupráce s prvním československým prezidentem. Podílel se na úpravách Pražského hradu i nezbytných úpravách zámku i parku v Lánech. Mezi jeho díla patří mimo jiné zeď při hrázi rybníka s kašnou zdobenou pěti lvími hlavami, představujícími původních pět zemí tehdejšího Československa. 
Vytvořeno 21.7.2021 8:59:05 | přečteno 79x | Barbora-

Navigace

Blog

 
 
 
load