Liberta95 – výstava kočárků už jen do 5. 9.

Mělník je neodmyslitelně spjatý s výrobou legendárních kočárků Liberta. V místní muzejní kavárně právě probíhá komorní výstava kočárků k 95. výročí založení proslulé továrny, kterou bude možné navštívit už jen do 5. září. Na sobotu 4. září se chystá komentovaná promenáda historických kočárků na radničním dvoře. 


Zvětšit mapu
Elegantní kočárky na výstavu i přehlídku jsou ze sbírky Regionálního muzea Mělník, které má od roku 2003 stálou expozici Historické kočárky, umístěnou v samostatné budově v Ostruhové ulici nedaleko hlavní budovy muzea. Expozice představuje vývoj dětského kočárku od počátku sériové výroby ve 2. polovině 19. století do konce 60. let 20. století. Jednotlivé exponáty jsou veřejnosti představeny ve stylizovaných dobových interiérech a exteriérech. 
 
U příležitosti 95. výročí založení proslulé mělnické továrny letos přes léto probíhá také komorní výstava kočárků Liberta95 v muzejní kavárně. Kromě kočárků je na ní možné obdivovat i dochované katalogy firmy, které zachycují produkci Liberty v letech 1933-1990 v téměř ucelené řadě, dobové fotografie, dochované archivní materiály i ukázky propagačních předmětů firmy. Ta byla založena jako košíkářský závod Antonínem Svobodou a jeho manželkou a v jejím názvu se odráží italské slovo svoboda – libertà. Kočárky se vyráběly až do 90. let minulého století, staly se fenoménem doby, byly známé v celostátním měřítku i v zahraničí a odrostlo v nich několik generací. Výstava v muzejní kavárně bude veřejnosti přístupná už jen do neděle 5. září, a to denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin (o víkendech s polední pauzou 12.30-13 hod).
 
Součástí výroční výstavy Liberta95 je doprovodný program. V sobotu 4. září se od 15 hodin uskuteční komentovaná přehlídka kočárků ze sbírky Regionálního muzea Mělník na místním radničním dvoře. Představí průřez výroby na dochovaných dětských, loutkových a sportovních kočárcích a zajímavosti o prezentovaných exponátech. Modelky obléknou dobové oblečení a hudební doprovod bude rovněž inspirovaný obdobím vzniku jednotlivých kočárků. Počet účastníků přehlídky je omezen, vstupenky v předprodeji jsou k dispozici v pokladně muzea. 

Vytvořeno 26.8.2021 11:15:16 | přečteno 466x | Barbora-

Navigace

Blog

 
 
 
load