Netradiční kampaň Českého ráje

Co dělat, když si venku prostě musíte „odskočit”? Není to žádná věda, ovšem pravidla jsou pravidla, mají svou logiku a je potřeba se jich držet, aby se z přírody nestala jedna velká toaleta. Zásady ohleduplného chování v přírodě připomíná netradiční kampaň Českého ráje. Zvětšit mapu

Český ráj je jedinečné území s nádhernými turistickými trasami, skalními městy, pohádkovými zříceninami… zkrátka ráj, který se těší velké turistické oblibě. Vysoká návštěvnost má však i své stinné stránky v podobě odhozených papírových kapesníčků i zanechaných lidských výměšků. A pak jsou tu dámské hygienické potřeby, pleny a vlhčené ubrousky, které se v přírodě jen tak nerozloží. Proč bychom si v přírodě měli připadat jako na obří veřejné toaletě? 

Je třeba mít na paměti, že odskočit si do přírody by měla být až ta poslední varianta v případě, že nablízku není žádná toaleta. Jako pomocník poslouží Mapa toalet na www.wcvraji.cz.

Když ani mapa nepomůže, je nutné chovat se co nejohleduplněji: 

- ve skalních městech se vyhnout skalním převisům a patám skal, kde se vše rozkládá velmi dlouho (teplá a kyprá půda rozkládá rychleji) 

- nezanechat po sobě viditelné stopy (exkrementy zahrabat); co neskončí pod zemí, má skončit v sáčku 

- použít ekologický toaletní papír, nepoužívat vlhčené ubrousky a rozhodně je neodhazovat do přírody 

- vyhýbat se při konání potřeby cestám, tábořištím a jiným veřejným místům a samozřejmě přírodním rezervacím a vodním zdrojům 

Nezapomínejte ani na 6 zásad ohleduplného návštěvníka přírody, které kampaň připomíná: 

1) Vím, kam jdu. 

Výlet plánuji podle svých schopností a zkušeností. S sebou si vezmu vše, co mohu potřebovat. Znám pravidla a omezení pro pohyb v oblasti, kam se chystám. 

2) Chráním přírodu a vše, co poskytuje. 

Nečiním okolí, netrhám květiny a nezabíjím nic živého. Odnáším si jen zážitky a obrázky. Pohybuji se přednostně po svých. Většinou nevadí, když si natrhám lesní plody pro svou potřebu. 

3) Respektuji navštívené místo a jeho obyvatele. 

Respektuji omezení v chráněném území. Vnímám vše kolem sebe a jsem ohleduplný k přírodě i k místním obyvatelům. Neruším hlukem, světlem ani svou přítomností, nepřekážím. Chovám se tak, abych umožnil příjemný zážitek i ostatním návštěvníkům. Svého psa mám vždy pod kontrolou. 

4) Zodpovídám za svou bezpečnost. 

Sleduji okolí, neriskuji. Vím, že příroda může být pro nepozorného návštěvníka nebezpečná, přesto jsem rád, když je nespoutaná. 

5) Nezanechávám po sobě stopy. 

Vše, co jsem si do přírody s sebou přinesl, si též odnáším. Když si potřebuji „odskočit”, nezůstávají po mně viditelné stopy. Navštívené místo nechávám tak, jak jsem ho našel. 

6) Podílím se na péči. 

Chráním navštívené místo. Nezveřejňuji fotografie a souřadnice míst, která nejsou přístupná a všeobecně známá. Na poškozování přírody upozorním správce území. Vytvořeno 14.7.2021 10:12:11 | přečteno 95x | Barbora-

Navigace

Blog

 
 
 
load