Nová výstava Konfigurace Jana Stolína v GASKu

Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře uvedla novou výstavu s názvem Konfigurace Jana Stolína. Jde o instalaci sestavenou z různě velkých hranolů, ve které nejsou přítomné exponáty. K vidění bude do 31. ledna 2022. 


Zvětšit mapu
Instalace vytváří jednoduchou prostorovou, minimalisticky cítěnou kompozici. Má samostatné výtvarné kvality a zároveň pojednává specifické téma: rozvržení a proporce jednotlivých prvků mají evokovat soubor galerijního fundusu, který je tematizován jednak sám o sobě, jednak je míněn jako svého druhu expozice „nepřítomných soch“. Kurátorkou výstavy, která byla slavnostně zahájena v sobotu 16. října, je Veronika Marešová.
 
Nepřítomnost exponátů se stává inspirací interaktivní audioinstalace a také podnětem ke hře, do které se mohou zapojit návštěvníci. Ti procházejí soustavou soklů a zakoušejí proudění vzduchu jako stopu nepřítomných děl, a imaginativně si je tak mohou evokovat pomocí zvukových analogií. V projektu Konfigurace jsou tak neustále rozehrávány a navzájem k sobě kontextuálně vztahovány základní komponenty instalace – složka vizuální a auditivní, smyslově emotivní a metaforicko-konceptuální. 
 

Další probíhající výstavy a akce 

 
Aktuálně v Galerii Středočeského kraje, sídlící v bývalé jezuitské koleji, probíhají také výstavy Samota uprostřed davu: Charles Baudelaire a české umění (do 16. 1. 2022), věnovaná dvoustému výročí narození tohoto francouzského básníka, dále Wasteland(do 30. 1. 2022), představující díla Šimona Sýkory vzniklé během posledního půl roku, Baletka s plnovousem (do 30. 1. 2022), představující tvorbu Michaely Petrů, vyznačující se otevřenou hravostí, variabilností a nezatíženým, přesto však podpovrchovým a citlivým vnímáním okolního světa. 
 
Do 24. 10. 2021 zůstává k vidění Férový okruh, který je aktuální přehlídkou sochařských děl francouzského sochaře Gwénaëla Morice. Den před ukončením výstavy, pomyslně propojující bretaňské přístavní městečko Lorient, kde umělec žije a tvoří, spolu s Libčicemi nad Vltavou a Kutnou Norou, kde jsou jeho díla v České republice vystavena, proběhne tvůrčí setkání, kdy se účastníci budou moci ponořit do designu z plastových obalů, běžně užívaných v evropských domácnostech. Umělec se totiž práci s odpadovým materiálem dlouhodobě věnuje. Na 21. 10. se také chystá komentovaná prohlídka této výstavy, stejně tak jako komentovaná prohlídka výstavy Baletka s plnovousem za přítomnosti umělkyně. Kromě toho je jsou v galerii k vidění tři dlouhodobé výstavy včetně GASK pod širým nebem, umístěné v přilehlém parku. 


Vytvořeno 19.10.2021 9:15:47 | přečteno 85x | Barbora-

Navigace

Blog

 
 
 
load