Nové knihy o středních Čechách

Nejen pod stromeček patří kniha! Po jakých horkých novinkách se letos poohlédnout? Poznání Benešova nabízí dlouho připravovaná kniha Vrstvy města, v Posázaví vyšlo nové rozšířené vydání „bible českého sokolnictví“ Sokolnictví a Regionální muzeum v Jílovém u Prahy vydává soubornou knihu u příležitosti výročí 130 let své existence. 


Zvětšit mapu

Vrstvy města – 20 kapitol o architektuře Benešova 

Kniha Vrstvy města – 20 kapitol o architektuře Benešova je na světě! Vychází letos v listopadu a dočtete se v ní o nejzajímavějších stavbách, které v Benešově vznikly za celou dobu jeho existence. Ve 20 kapitolách kniha nastiňuje vývoj městské architektury od nejstarších staveb jako je minoritský klášter až po realizace dokončené v posledních letech. Kniha zároveň slouží i jako průvodce po městě. Většina zahrnutých staveb je veřejně přístupná a čtenář si je tak při prohlídce města může sám prohlédnout. Skrze příběhy budov, výpovědi architektů, investorů a obyvatel Benešova vytváří kniha plastický obraz bývalého okresního města. Součástí je i užitečná mapa.
 
Slavnostní křest dlouho připravované knihy proběhne (dle aktuální pandemické situace) 2. prosince v místním Muzeu umění a designu. Součástí akce bude beseda s autorkami, Open house – komentovaná prohlídka vybraných budov na Masarykově náměstí a otevření dlouhodobé expozice v Městské výstavní síni nazvané Moderní Benešov/architektura a urbanismus. 

130 let jílovského muzea 

Pohledem do historie i současnosti je nová publikace 130 let jílovského muzea, kterou vydalo Regionální muzeum v Jílovém u Prahy. Kolektiv autorů pod vedením Veroniky Stachurové Kucrové a Šárky Juřinové věnoval jednu z kapitol osobnostem spjatým s muzeem, dále představuje expozice, sbírky, výstavy a akce, které se tu uskutečnily mezi lety 2001-2020. Kniha o 196 stranách je ke koupi v pokladně jílovského muzea. 
 
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy si letos připomíná 130 let od svého založení. V souvislosti s výročím počítá s inovacemi a úpravami expozic, například s renovací expozice zlata a trampingu. 

Sokolnictví 

Kniha Sokolnictví, kterou na konci loňského roku v reedici vydala Posázaví o.p.s., je dokonalou učebnicí i kronikou doby. Její autor Zdeněk Sternberg v ní před padesáti lety popsal jeden z nejstarších způsobů lovu. Nové vydání je doplněno o kapitoly z novodobých dějin. Kniha je k dostání v benešovském Knihkupectví Daniela a zde

Poprvé vyšla před více než padesáti lety, na popularitě ovšem kniha rozhodně neztratila. Hraběti Zdeňku Sternberovi se jedinečnou knihu podařilo vydat z exilu roku 1969. Do té doby u nás žádná kniha s podobným tématem neexistovala. Nyní se kniha dočkala rozšíření. Obsahuje přepsaný rozhovor se Zdeňkem Sternbergem, několik článků s fotografiemi z různých sokolnických oblastí od aktivních sokolníků a tzv. Síň slávy, v níž jsou uvedeni všichni sokolníci, kteří se za posledních padesát let existence českého klubu sokolníků zasloužili o zachování této tradice lovu. 

Vytvořeno 22.11.2021 8:17:02 | přečteno 71x | Barbora-

Navigace

Blog

 
 
 
load