Novinka na Konopišti: vzácný renesanční štít

Na středočeský zámek Konopiště se vrací vzácný a mimořádně zachovalý renesanční zdobený štít, který ze zámecké sbírky, patřící arcivévodovi Františku Ferdinandovi d‘Este, před téměř 80 lety ukradli nacisté. Česká delegace si ho slavnostně převzala v Muzeu umění ve Filadelfii. V zámecké zbrojnici ho návštěvníci mohou obdivovat od 21. září. 


Zvětšit mapu
Autorství slavnostního štítu ze 16. století je připisováno Italovi Girolamovi di Tommaso z Trevisa. Nebyl určen do bitvy, ale na přehlídky. Unikátní je i tím, že je zdobený výjevem z období římských antických dějin – je na něm zobrazeno dobývání Kartága během druhé punské války. Kresba vznikla proškrabáváním šedé barvy až na podkladové plátkové zlato, kterým je pokrytý dřevěný základ. Štít je laděný do šedo-zlatavé barvy a jeho průměr přesahuje půl metru. 
 
Z konopišťské sbírky Františka Ferdinanda d'Este štít před koncem druhé světové války ukradli nacisté. Odvezli ho do Vídně a poté do Lince, kde mělo vzniknout Hitlerovo muzeum umění. Pak se stopa ztrácí a dílo se vynořuje v Paříži, kde ho koupil americký sběratel Carl Otto Kretzschmar von Kienbusch. Od něj ho v roce 1976 získalo filadelfské muzeum. V něm byl ve velmi dobrých rukou. Před pěti lety ho tam dohledal historik Ladislav Čepička. Několik let trvalo, než se odborníkům podařilo dokázat původ štítu a vyjednat jeho návrat na zámek Konopiště

Vytvořeno 15.9.2021 11:21:48 | přečteno 403x | Barbora-

Navigace

Blog

 
 
 
load