Nový Svět Škodovek u Benešova

Střední Čechy mají další muzeum, které potěší (nejen) nadšence do starých aut. V Mrači nedaleko Benešova se otevřel Svět Škodovek – soukromá sbírka zacílená na historii jedné z našich nejslavnějších a nejúspěšnějších značek.


Zvětšit mapu
Jedna z největších soukromých sbírek automobilů u nás čítá na stovku aut. Asi 65 z nich je nově vystaveno ve zrekonstruovaných prostorách bývalého továrního areálu JAWA Mrač v automuzeu Svět Škodovek. Pyšní se rozsáhlou expozicí závodních a okruhových speciálů, dále se tematicky skládá z prototypů, užitkových vozů, výrobního programu Škoda i učebny autoškoly včetně autentického simulátoru, který připomíná přípravu řidičů v minulosti. 

K vidění jsou automobily z produkce Škodovky v různých stavech od nálezových až po kompletně zrekonstruované. Návštěvníci tu často objeví unikátní vozy, o jejichž existenci možná dosud vůbec nevěděli – historické sanitky, dodávky, letištní „stopětku“ pro navádění letadel i vládní limuzíny. 

Mladoboleslavské ŠKODA Muzeum, sídlící v autentickém místě v někdejších výrobních halách jedné z nejstarších automobilových značek na světě, oproti tomu zve na prohlídku seznamující s historií firmy a zaměřuje se především na silniční vozy ze sériové výroby. Zve na prohlídku stálé expozice i krátkodobých výstav – ta aktuální se nese ve znamení elektromobility. 

Nejen legendární škodovky si mohou návštěvníci prohlédnout také ve středočeských Strnadicích na Benešovsku. Tamější RetroAutoMuzeum, otevřené v roce 2015, se může pochlubit sbírkou téměř stovky automobilů z let 1948-1989. Kromě tradičních zástupců vozidel éry socialismu, jako jsou kromě škodovek i trabanty či lady, vystavuje také méně známé vozy od výrobců z bývalého východního bloku.
Vytvořeno 23.7.2021 10:21:55 | přečteno 133x | Barbora-

Navigace

Blog

 
 
 
load