Oslavte 600. výročí narození Jiřího z Poděbrad

Od roku narození jednoho z našich nejvýznamnějších panovníků, krále Jiřího z Poděbrad, který byl zároveň skvělým politikem a nadaným diplomatem, letos uplynulo šest set let. Vzdejte mu úctu tím, že navštívíte výstavu v Polabském muzeu nazvanou „Jiří (možná) z Poděbrad“, jež se otevře na konci května.


Zvětšit mapu
Jiří z Kunštátu a Poděbrad se řadí k nejopěvovanějším osobnostem českých dějin. Proslavil se jako obratný diplomat a velmi schopný politik vskutku evropského formátu. Díky nepopiratelnému talentu usedl na královský trůn a stal se tak jediným českým vladařem, který nepocházel z panovnické dynastie. Získal si úctu nejen v zemích Koruny české, ale rovněž za našimi hranicemi – bravurně zvládal složité politické hry a svá snažení na poli zahraniční diplomacie završil plánem vytvoření mírové unie evropských států, jenž o mnoho staletí předběhl svoji dobu.
 
O životě věhlasného vladaře se můžete dozvědět mnoho zajímavého na výstavě, která bude probíhat od 26. 5. do 15. 11. v Polabském muzeu Poděbrady. Cílem kurátorů bylo zachytit doslova královský životní příběh v celé jeho různorodosti. Mezi největší lákadla, jež budou vystavena, se řadí exponáty zapůjčené z Pražského hradu. V rámci expozice tak spatříte například originální textilie z královské hrobky, dřevěné pohřební žezlo či kopii panovníkova pohřebního roucha. Z poděbradských sbírek bude představena spousta předmětů souvisejících s životem krále Jiřího, například obrazy, pohlednice, fotografie, rozmanitá literatura a mnoho dalšího.
 
Více se o výstavě dozvíte zde.

Vytvořeno 23.4.2020 14:06:13 | přečteno 913x | Katerina.kuldova

Navigace

Blog

 
 
 
load