Otevření knihoven, muzeí a galerií

Kultura v nelehkých dobách pomáhá, léčí. Proto mnohým jistě scházela a ne pro každého je její virtuální podoba dostatečnou kompenzací. Naštěstí se zpřístupnění muzeí a galerií blíží a do knihoven můžeme zavítat již od pondělí 27. dubna.


Zvětšit mapu
Zastavit se před obrazem, nerušeně ho minuty pozorovat a nechat na sebe dílo působit. Zajít si do knihovny pro knížky, které vás přenesou do jiných světů, poskytnou únik, oddech i vzbudí inspiraci. Věříme, že i vám kultura – v jiné než online podobě – schází. Naštěstí se dne, kdy se muzea a galerie konečně znovu otevřou, již brzy dočkáme. A do knihoven, i když často v omezeném režimu a s určitými omezeními, můžete zavítat už nyní.

Knihovny

Již od pondělí 27. dubna jsou veřejnosti zpřístupněny knihovny, opět samozřejmě za dodržování přísných hygienických a bezpečnostních opatření a často v okleštěné formě provozu. Mnoho z nich upravilo svoji otvírací dobu, a to například proto, že během dne musí pracovníci vydezinfikovat pulty, regály a podlahy. Také množství lidí, kteří budou do objektů najednou vpuštěni, musí být regulováno. Samozřejmostí je nošení roušek a dezinfekce rukou. Omezení může v určitých případech ovlivnit také nabídku titulů, a to například tak, žezákazník bude moci vybírat pouze z vystavených knih. Každá vrácená publikace bude na čtyři až pět dní uložena do karantény a teprve po uplynutí této doby bude zařazena zpět do fondu.

Muzea, galerie a skanzeny

Otevření těchto kulturních institucí je naplánováno na 11. května, rovněž jejich chod ovlivní určitá opatření, která mají ochránit jak zaměstnance, tak návštěvníky. Například vstup do objektů bude umožněn jen návštěvníkům se zakrytými ústy a nosem, při vstupu si bude každý nově příchozí dezinfikovat ruce a své pracovníky pak některé organizace ochrání například tak, že budou schováni za sklem či štítem.

Středočeský kraj je zřizovatelem 16 muzeí a 2 galerií a každá z těchto kulturních institucích se již těší na obnovení provozu. Kurátoři také připravili několik nových výstav, které doplní stávající a prodloužené expozice.

Dobrou zprávou pro všechny, kdo obdivují umělce s nebývale bohatou představivostí, je prodloužení výstavy věnované Jiřímu Trnkovi v kutnohorské Galerii Středočeského kraje. Rozsáhlá expozice bude otevřena až do září, i když původně měla skončit již v březnu.

Další výjimečnou novinkou je otevření fary v Dolní Krupé, která spadá pod Muzeum Mladoboleslavska. Tento objekt bude zpřístupněn na začátku června a v jeho prostorech zhlédnete expozici věnovanou architektuře objektu a historii zaniklých horských vesnic.

Nová sezóna bude 11. 5. zahájena také v ČD Muzeu Lužná u Rakovníka, aktuální informace najdete zde.

Na návštěvníky se těší také v Muzeu českého venkova, které se nachází v prostorách překrásného empírovém zámku Kačina. Rovněž na Kačině začíná letošní jarní sezóna až v pondělí 11. května. V tento den se zatím otevře pouze expozice Hospodářské zázemí zámku a výstavní patro. Ostatní prostory budou zpřístupněny až o dva týdny později, tedy 25. května.

12. května se otevírá Městské muzeum Sedlčany, v jehož sálech budete moci – kromě stálých expozic – obdivovat výstavu Střední Čechy za stavovského povstání. Kurátoři se rozhodli tuto výstavu prodloužit až do neděle 14. června. Dále se můžete těšit na 20. červen, kdy začne výstava nazvaná Generace X: Jak žily Husákovy děti.

Na návštěvníky se těší také středočeské skanzeny v Přerově nad Labem, Kouřimi a ve Vysokém Chlumci, stejně jako Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Výlet do některého z muzeí v přírodě si zajisté vychutnáte, vždyť skanzeny jsou právě v tomto ročním období nejkrásnější a poskytnou vám pohádkově klidné a přívětivé útočiště.

Kutná Hora

Také uličky, památky, muzea a galerie v Kutné Hoře nebudou od května pusté. Zpřístupnění kutnohorských kulturních institucí proběhne postupně, mezi první otevřené atrakce patří zrcadlové bludiště, od 11. 5. budete moci navštívit Galerii Felixe Jeneweina, Spolkový dům, Muzeum kutnohorské čokolády, Muzeum Knihtisku, Muzeum LEGA, Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel a Alchymistickou dílnu v Sankturinovském domě. Den poté se otevře České muzeum stříbra, Galerie Středočeského kraje a Dačického dům. Na konci měsíce, 25. 5., budete moci opět obdivovat interiéry Vlašského dvora, chrám sv. Barbory, katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sedleckou kostnici.

Vytvořeno 30.4.2020 13:31:30 | přečteno 1570x | Katerina.kuldova

Navigace

Blog

 
 
 
load