Památka roku 2021 – poslední dva týdny na přihlašování

K 31. lednu 2022 se uzavírá možnost přihlašování do soutěže Památka roku 2021, kterou pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Soutěží se v kategoriích malá a velká rekonstrukce. Cenu v soutěži za rok 2020 získala mimo jiné oprava bašty u evangelického kostela v Čáslavi a obnova teras a parku pod Vlašským dvorem v Kutné Hoře. Jak si budou středočeské památky stát v tomto ročníku? 


Zvětšit mapu
Cena se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy movitých i nemovitých věcí, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí. Hodnotí se nejlepší projekty a realizace obnovy movitých i nemovitých věcí, které nemusejí nutně být kulturními památkami, jak je definuje zákon. Hodnoceny mohou být zejména budovy nebo soubory staveb, jako např. zámek, hrad, klášter, jejich areály, kostel, palác, radnice, divadlo, obytná stavba, charakteristická část zástavby anebo třeba brownfield, veřejný prostor, park, sochy, varhany i jiné umělecko-řemeslné předměty. 
 
Soutěž s uzavírkou na přihlašování památek k 31. lednu 2022 má dvě kategorie. V první se hodnotí malá rekonstrukce do dvou milionů korun bez DPH, ve druhé velká rekonstrukce převyšující tuto částku. Vítězové i držitelé druhého a třetího místa obdrží finanční odměnu, stejně tak jako vítěz krajských kol v obou kategoriích. Přihlašovací formulář je spolu s podmínkami soutěže k dispozici na webových stránkách sdružení – zde
 
Za rok 2020 se ze středočeských počinů v první kategorii na prvním místě umístila oprava bašty evangelického kostela v Čáslavi. Její náročné opravě předcházela demolice přístavků, které na ni byly téměř nalepeny. Po rozsáhlé rekonstrukci se památka stala skvělým místem pro setkávání. V kategorii větších rekonstrukcí se na třetím místě umístila obnova teras a parku pod Vlašským dvoremKutné Hoře. Ten je dnes velmi oblíbeným místem pro místní i návštěvníky města. Tvoří ho Pacákovy sady, Breüerovy sada a terasy pod arciděkanstvím. 
 
Střední Čechy jsou pokladnicí památek a soutěž Památka roku dokládá, že historie může být se současností citlivě propojována. 

Vytvořeno 13.1.2022 10:21:11 | přečteno 145x | Barbora-

Navigace

Blog

 
 
 
load