Sportovní a rekreační areál Vrchbělá: zážitky pro celou rodinu

Nevíte, kam se vypravit na víkendový výlet nebo podzimní dovolenou? Máme pro vás skvělý tip! Navštivte volnočasový areál Vrchbělá, kde se zalíbí všem aktivním rodinám – sportem a poznáváním se tu zabaví děti i dospělí a okolní překrásná příroda zafunguje jako lék na každodenním stresem vyčerpanou mysl.


Zvětšit mapu
Volné dny strávené aktivním odpočinkem, hrami a poznáváním se zajisté vždy zařadí mezi rodinné zážitky, na které si často a rádi společně zavzpomínáte. Vzácné a zábavné chvíle s blízkými si v areálu Vrchbělá vychutnáte nejen při procházkách nádhernou přírodou nebo na stezkách vhodných k projížďkám na kole či kolečkových bruslích, ale také, pokud vám výšky žádný strach nenahánějí, v rozlehlém lanovém centru. Součástí areálu je také malá zoo, dětské hřiště s dřevěnými replikami slavných českých hradů a naučná stezka, po jejímž projití budete o zdejším kraji vědět úplně vše. Dozvíte se například, proč je příroda v Ralsku tak zachovalá a rozmanitá. Prozradíme vám to jako jedno z lákadel, proč se sem vypravit… jednak je tomu tak proto, že velká část území spadá pod chráněnou krajinnou oblast Kokořínsko – Máchův kraj.
 
Druhý důvod je velmi neobvyklý – zdejší kraj byl po mnoho let turistům i zemědělcům zapovězený, jelikož ho využívala armáda, a to již od dob Rakouska-Uherska. V padesátých letech minulého století zde byl zřízen střežený vojenský výcvikový prostor a vojáci kraj opustili až v devadesátých letech. Díky tomuto specifickému využití, které zvířatům ani rostlinám paradoxně neškodí, se zde zachovaly druhy, které z naší přírody mizí a jsou již téměř na pokraji vyhynutí. Vzniklo tu zvláštní území, jemuž přírodovědci přezdívají Česká tajga – je plné vřesovišť a březových hájů a jedná se o téměř neporušenou přírodní rezervaci, kde se zastavil čas.
 
Nejméně jeden den si určitě vyšetřete na túru chráněnou krajinnou oblastí Kokořínsko, jež proslula mimo jiné svými početnými skalními městy a útvary. Až se do sytosti vynadíváte na krásy stvořené přírodou, zajeďte se podívat na umělecká díla, která vykouzlil člověk. Ani v tomto případě ale nemusíte zacházet do interiéru. Monumentální do skal vytesané reliéfy Čertovy hlavy a Harfenice se totiž nacházejí venku. V 19. století je vysochal Václav Levý a stvořil tak unikátní galerii pod širým nebem. Dalším velkolepým lidským dílem na Kokořínsku je hrad, jenž dal celé oblasti jméno a učaroval dokonce jednomu z našich nejproslulejších básníků Karlu Hynku Máchovi.


Vytvořeno 18.11.2020 7:58:40 | přečteno 215x | Katerina.kuldova

Navigace

Blog

 
 
 
load