Stavba roku Středočeského kraje 2021 vyhlášena, inspirujte se k výletu

Prestižní titul Stavby roku Středočeského kraje 2021 získala novostavba pavilonu rehabilitace v Benešově. Cenou hejtmanky Středočeského kraje za přínos Středočeskému kraji 2021 byla vyznamenána revitalizace areálu kostela sv. Bartoloměje v Kolíně. Inspirujte se k výletu. 


Zvětšit mapu
Ceny včetně několika dalších ocenění letošního 8. ročníku prestižní soutěžní přehlídky byly vyhlášeny 30. září v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. Soutěž vypsaná pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové má představovat a oceňovat činnost investorů, architektů, projektantů a dodavatelů realizovaných staveb. 
 
Benešov je městem v Posázaví, známým díky blízkému romantickému zámku Konopiště s rozlehlým parkem. Návštěvníci zámku mají od 21. září 2021 možnost obdivovat v místní zbrojnici mimořádně zachovalý renesanční zdobený štít, který ze zámecké sbírky, patřící arcivévodovi Františku Ferdinandovi d’Este, před téměř 80 lety ukradli nacisté. Po dlouhém dohledávání a vyjednávání si ho česká delegace slavnostně převzala v Muzeu umění ve Filadelfii a byl převezen zpět na Konopiště. 
 
Z městských památek přitahuje pozornost torzo presbytáře klášterního kostela minoritů, jehož původní podoba padla za oběť husitským válkám a později švédským nájezdům. Moderní dobu v Benešově zastupuje Muzeum umění a designu, zaměřené na tvorbu 20. století a tvorbu současnou. Za adrenalinem i odpočinkem lze v Benešově vyrazit do Stone Parku. Poblíž města je možné navštívit Farmpark Soběhrdy se zvířaty z celého světa a celou řadou atrakcí. Letos je otevřený do 31. října. Zábavné vyžití nabízí také Lanový park Slapy, kde jsou připravené trasy pro odvážné všech věkových kategorií. Letos naposledy otevře své brány o víkendu 9. a 10. října. Malým i velkým automobilovým závodníkům udělá radost návštěva Retroautomuzea ve Strnadicích. 
 
Kolínu se díky místním židovským památkám přezdívá „Jeruzalém na Labi“. Z výšky si královské město lze prohlédnout z rozhledny Vodárna, vzniklé z bývalé vodárenské věže, anebo ze středověké věže Práchovna. V blízkém parku jsou k vidění sochy medvědů ze známé pohádky Potkali se u Kolína. Dominantou města je chrám sv. Bartoloměje od Petra Parléře, který byl spolu s okolním areálem revitalizován. Veřejnosti tu bylo v loňském roce otevřeno Bartolomějské návrší, které je unikátním zákoutím v historickém centru města a nabízí neobvyklé pohledy na kolínskou dominantu. K návštěvě láká zdejší kostnice s bohatou ornamentální výzdobou i budova bývalé farní školy s interaktivní expozicí. Z místní zvonice se naskýtají krásné výhledy nejen na celý oceněný areál. 
 
Zejména v letošním roce si nenechte ujít návštěvu blízké Ratboře. V prosinci si totiž připomeneme 150 let od narození slavného architekta Jana Kotěry, který se právě tam podílel na dvou zámcích. Prvním z nich je nový zámek, který dnes slouží jako elegantní hotel Chateau Kotěra s vyhlášenou restaurací. V jeho těsném sousedství stojí i starý zámek, který byl podle Kotěrových plánů upraven do současné podoby. 


Vytvořeno 4.10.2021 14:23:43 | přečteno 211x | Barbora-

Navigace

Blog

 
 
 
load