Štědrovečerní večeře v havířské světničce

Na čem si před mnoha a mnoha lety na Štědrý den pochutnávaly rodiny horníků a jak tento výjimečný čas jejich příslušníci trávili? A jak se v době adventu proměnila jejich skromná obydlí, jakými dekoracemi je „paní horníkové“ zdobily? Navštivte Hornické muzeum v Příbrami a na všechny otázky dostanete odpovědi! Speciální vánoční programy si pro vás připravily také skanzen ve Vysokém Chlumci a příbramská Galerie Františka Drtikola.


Zvětšit mapu

Štědrovečerní šichta a hostina v hornickém domku

Jak probíhaly oslavy Vánoc v domácnostech havířů? Jaké pokrmy ve své prosté kuchyni dokázala horníkova žena vykouzlit? To vše se dozvíte v rámci speciálních prohlídek Vánoce v hornickém domku, které probíhají od pondělí 7. 12. do pátku 18. 12. Původním havířským obydlím vás provede „paní horníková“, která vám svěří, co se chystá podávat své početné rodině ke štědrovečerní večeři a povypráví o prožívání Vánoc na přelomu 19. a 20. století. Poté vás nechá v klidu si vychutnat představení hudebníků, kteří zavítají na její dvorek, aby vám zahráli.

Na čem si pracovití havíři o svátcích pochutnávali už budete vědět, ale jak vypadal jejich nelehký pracovní den? Představte si, že ani 24. prosince jim nebylo dopřáno oddechu! To vám dokáže prohlídka nazvaná Štědrovečerní šichta, jejíž součástí je jízda důlním vláčkem slavnostně vyzdobenou Prokopskou štolou. Také tato akce se koná v termínu od 7. 12. do 18. 12. 

Betlémy dvacetkrát jinak

Krásou vánočních betlémů se můžete potěšit od 7. 12. 2020 do 10. 1. 2021 v Galerii Františka Drtikola. Výstava Příbramské betlémy obsahuje dvě desítky historických i současných betlémů z příbramského regionu. Spatříte tu cenné, stovky let staré výtvory z konce 19. a první poloviny 20. století. Tato díla jsou ukázkou dovedností samotných horníků. Doplněny jsou novějšími pracemi, jejichž autoři k tvorbě přistoupili svébytnými a nevšedními způsoby a místo dřeva volili méně obvyklé materiály jako například textil, vlněnou přízi či cín. Pokud vám ani tato dávka jesliček stačit nebude, pak se musíte vypravit také do Muzeum zlata Nový Knín, jež se rovněž zaplnilo tímto druhem exponátů. Zde spatříte například unikátní Vokounův betlém sestávající z více než 120 figurek. Tato akce bude přístupná do soboty 19. 12. 

Vánoce na venkově

Rovněž ve středočeských skanzenech se slaví Vánoce. V muzeích pod širým nebem si připomenete, co je na těchto svátcích a této roční době nejkrásnější a nejcennější a jaké z pomalu mizejících lidových tradic a zvyklostí bychom neměli nechat upadnout v zapomnění. Speciální prosincové prohlídky pořádají například ve skanzenu ve Vysokém Chlumci, a to ve dnech od 17. 12. do 20. 12. V rámci nich se dozvíte, jak vánoční oslavy probíhaly na vesnici v 19. a 20. století, nahlédnete do svátečně nazdobených světniček venkovských stavení a snadněji si tak vytvoříte obrázek o tom, jak před dávnými lety advent prožívali skromní a pracovití obyvatelé na středočeském venkově.
 

Vytvořeno 14.12.2020 8:09:04 | přečteno 191x | Katerina.kuldova

Navigace

Blog

 
 
 
load