Střední Čechy podněcují fantazii a kreativitu

Filmaři si při tvorbě svých děl vybírají střední Čechy často – v jejich snímcích se objevují památky jako hrady a zámky, také skanzeny a různá přírodní zákoutí i cenné industriální budovy. Mohlo by se zdát, že zde už není co nového objevit, ale opak je pravdou. Abychom se o stále ještě nevyčerpané možnosti kraje podělili,  pozvali jsme filmaře a tým z Czech Film Commission na exkurzi po málo známých lokacích.


Zvětšit mapu
Začátkem září se Středočeská filmová kancelář rozhodla uspořádat příjemný a novými informacemi a objevy nabitý výlet po méně proslavených lokacích, na nějž pozvala tým z Czech Film Commission a filmové tvůrce, aby jim ukázala, že bohatství Středočeského kraje pro ně ani zdaleka vyčerpáno není. Středočeská filmová kanceláře pojala exkurzi tak, aby profesionálům z branže představila několik zajímavých a různorodých míst, přičemž každé z nich se hodí do jiného druhu kinematografického díla a disponuje odlišnou atmosférou a kvalitami „O Středočeském kraji se mezi filmaři tvrdí, že nemůže nic nového nabídnout a že všechny lokace v něm už znají. Jsem ráda, že jsme jim mohli dokázat opak. Dá to práci, ale i u nás se najdou zapomenutá a kamerám dosud skrytá místa, která mohou okouzlit a podnítit filmařovu fantazii,“ popsala záměr exkurze Martina Kuncová ze Středočeské filmové kanceláře.
 
Cesta začala na zámku ve vesnici Soutice situovaném v areálu s hospodářskými budovami a antickým altánkem. Poté se pokračovalo do Borovska k malému odsvěcenému kostelíku svatého Petra a Pavla ze 14. století. Kousek od této zastávky leží obec Keblov a kamenný viadukt klenoucí se nad přehradou, který výprava také navštívila. V papírnách v Bělé pod Bezdězem si filmaři prohlédli industriální areál vybudovaný v první polovině 20. století – prázdnou administrativní budovu z komunistické éry, halu se secesními sloupy a zámek, jenž nabízí zajímavý exteriér s ochozy, a kapli svatého Josefa z roku 1629. Také pivovar Klášter v Hradišti nad Jizerou je jako stvoření pro objektiv kamery – jeho chodby mohou ve filmu představovat například věznické interiéry. Bývalý klášterní areál z přelomu 17. a 18. století v Mnichově Hradišti nyní sloužící jako sociálně-terapeutická dílna pro duševně nemocné a nabízející ubytování i široké veřejnosti je rovněž skvělým místem k natáčení. Předposlední zastávkou byla barokní kaple svatého Stafina v lesích u řeky Jizery z 18. století a exkurze byla uzavřena u bývalé vojenské ubytovny ve Vrchbělé, jejíž strohý a ponurý vzhled je pro určitý žánr filmových děl zajisté velmi zajímavý a je skutečným protipólem zdobných středočeských zámků či malebných vesnických stavení, které jsou filmařům často již známé.

Vytvořeno 8.10.2020 8:19:02 | přečteno 229x | Katerina.kuldova

Navigace

Blog

 
 
 
load