Středočeská muzea a virtuální realita

Středočeská muzea a galerie vstupují do online sféry. Stále více institucí tohoto druhu reaguje na současnou situaci tak, že své stálé expozice i dočasné výstavy natáčí a „návštěvníkům“ je zprostředkovává formou virtuálních prohlídek. Výjimkou nejsou ani speciální programy nebo soutěže.


Zvětšit mapu
Mezi kulturními organizacemi, které rychle, pružně a nápaditě zareagovaly na současný nouzový stav, patří kutnohorská Galerie Středočeského kraje, Hornické muzeum Příbram nebo Regionální muzeum Mělník. Například mělnické muzeum nabízí virtuální ukázku svých stálých sbírek a prohlídku výstavy Kapucíni na Mělníku, dále zveřejnilo kvíz související s expozicí historických kočárků. „Nyní naše muzejní pedagožka připravuje cyklus o lidových zvycích pašijového týdne na Mělnicku a Podřipsku,“ uvedla mluvčí muzea Kristýna Frelichová. 
 
Také Hornické muzeum Příbram se přesunulo do online sféry. Na svém webu a sociálních sítích zveřejnilo odkazy na televizní pořady, které zde byly v minulosti natočeny a díky nimž si zájemci prohlédnou různá místa areálu a dozvědí se mnoho zajímavých informací. „Například v oblíbeném seriálu s názvem Podzemní Čechy, který se věnuje příbramskému stříbrorudnému hornictví, provází podzemím březohorských dolů a expozicemi muzea známý geolog, klimatolog a spisovatel Václav Cílek,“ popisuje jeden z pořadů ředitel muzea Josef Velfl. Také na Facebooku organizace to nyní „žije“.Na profilu instituce jsou pravidelně uveřejňovány zajímavé příspěvky od odborných pracovníků. „Zájemci o historii a přírodovědné reálie tak mohou ze svých domovů nahlédnout do činnosti odborníků zábavnou formou a obohatit se o řadu poznatků, které by za jiných okolností mohli načerpat v muzeu,“ dodává Velfl.
 
Ani v Kladně nechtějí přijít o kulturní vyžití. V Městském muzeu v Kralupech nad Vltavou proběhla poutavá výstava českého výtvarníka a spisovatele Martina Patřičného nazvaná Díky dřevu a muzeum se rozhodlo natočit záznam z komentované prohlídky. Výstavou provází sám umělec, jehož specializací je práce se dřevem, z něhož vytváří obrazy a sochy.

České muzeum stříbra a jeho objekty (Hrádek, Kamenný dům a Tylův dům) jsou uzavřeny a jejich pracovníci se snaží v této nelehké době přilákat své fanoušky formou online komunikace a jinými, ve virtuální sféře konanými aktivitami „Katalogizujeme sbírkové předměty, doplňujeme online katalog sbírek a digitalizujeme další. Momentálně například digitalizujeme velkou sbírku pohlednic, rozsáhlou sbírku ex libris a vzácnou sbírku historických fotografií z Kutnohorska,“ popisuje jednu z činností muzea vedoucí odborného oddělení Josef Kremla. Stejně jako ostatní instituce i České muzeum stříbra chce zájemcům nabídnout  informace v online podobě, a to na webových stránkách, Facebooku a Instagramu. „V tomto období upozorňujeme naše fanoušky především prostřednictvím Facebooku na několik virtuálních prohlídek, které jsou přístupné na webu muzea,“ uvedla Edita Dvorská, vedoucí komunikace s veřejností. „Operativně se podařilo zpřístupnit výstavu Müllerova mapa Čech. Nově jsme také začali zveřejňovat historické fotografie města Kutná Hora. Snažíme se využít obsah, který je v běžném provozu možná trochu opomíjen,“ uzavírá Dvorská. Badatelům i veřejnosti jsou přístupné také online katalogy sbírek a knih.

Novou online kampaň spustila také sedlecká kostnice, která od roku 2014 prochází náročnou rekonstrukcí původně hrazenou pouze ze zakoupených vstupenek statisíců turistů, jež sem každý rok míří. Nyní je ale v celém sedleckém areálu pusto, smutno, prázdno. Cestovní ruch utichl a hrozí, že ustanou i tolik potřebné opravy. Aby se tak nestalo a aby Česká republika nepřišla o jednu ze svých vzácných a obdivovaných památek, byla spuštěna kampaň #spolecnejiopravime spočívající v zakoupení online vstupenky. Její cena je 100 Kč, platí tři roky od zakoupení a držitele opravňuje navštívit nejenom kostnici, ale jako bonus i katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele. Dále je možné přispět na portálech zde, zde a zde. Více se dozvíte zde a zde.

Toulavá kamera České televize vás přenese do Milína, obce, u níž se odehrála jedna z posledních velkých bitev za druhé světové války na našem území. Každoroční rekonstrukce bitvy na Slivici, kterou pořádá Hornické muzeum Příbram, se letos bohužel neuskuteční. Muzeum tedy nabízí alternativu, reportáž pořadu České televize. „Vzhledem k tomu, že se na této akci pravidelně schází okolo čtyř až pěti tisíc diváků, není možné ji v současné době uskutečnit. Konat se tak bude pouze pietní akt u památníku bitvy 11. května. Nicméně o události z konce války u Slivice veřejnost úplně nepřijde. V neděli 19. května se jí bude věnovat reportáž pořadu České televize Toulavá kamera,“ uvedl jeden z hlavních pořadatelů a ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl. Prostřednictvím této televizní reportáže můžete zavítat na místo, kde se ve dnech 11. a 12. května 1945 odehrála důležitá historická událost, o níž se dozvíte více také díky expozici, rovněž sdílené ve virtuální podobě na facebookovém profilu instituce. 

Vytvořeno 9.4.2020 7:39:53 | přečteno 633x | Katerina.kuldova

Navigace

Blog

 
 
 
load