Svatomartinské hodování ve středních Čechách

Začátek listopadu patří svatomartinské huse, nadýchaným koláčům a svatomartinskému vínu. Už se vám sbíhají sliny na menu udávané tradicí? A kam na svatomartinské hodování vyrazit, chcete-li gastronomický zážitek spojit s příjemným výletem? Nechte se inspirovat. 


Zvětšit mapu
Listopad odpradávna patří svatomartinským hodům. Pozvolna pečenou husou se ukončoval zemědělský rok, ve vinařských oblastech se právě na svatého Martina ochutnávalo první víno. A ochutnává se dodnes. Lahve se otevírají 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut. Že by to přinášelo štěstí? 
 
Svatomartinská vína coby první vína nového ročníku jsou příjemně svěží a mají ovocnou chuť danou krátkým zráním. Na mnoha místech ve středních Čechách se jejich ochutnávka pojí s oslavami. Letos na ně láká mimo jiné stříbrná Kutná Hora, která slibuje husí speciality, koláče i doprovodný program včetně živé muziky. 
 
A kam na svatomartinskou husu? Chcete-li si pochutnat a cítit se královsky, udělejte si výlet do některé ze zámeckých restaurací. Na Berchtoldu v malebném Ladově kraji se letos svatomartinské hody pořádají 11.–22. 11., v Liblicích u Mělníka se husa a mladá vína budou podávat 13.-14. 11. Kromě gastronomického zážitku si užijete barokní architekturu zámku i přilehlou Slatinnou louku, která je ideálním místem pro procházky za tajuplně pochmurného listopadového počasí. 
 
Nazdobené svatomartinské menu se chystá v Ratměřicích na Benešovsku, na Panství Dlouhá Lhota v brdské přírodě, i na Chateau Mcely. Výlet spojte s návštěvou nedaleké Loučeňě – zámek i labyrintárium jsou otevřeny celoročně. Stylově si pochutnáte v Chateau Kotěra v Ratboři u Kolína. Stavěl ho slavný architekt Jan Kotěra, od jehož narození v prosinci uplyne 150 let. 

Vytvořeno 27.10.2021 10:32:24 | přečteno 169x | Barbora-

Navigace

Blog

 
 
 
load