Svatý Václav láká na slavnosti

28. září slaví svátek sv. Václav, přemyslovský kníže, český patron a jeden ze symbolů státu. Svátek připadá na den jeho zavraždění v 10. století a je dnem české státnosti. Nejen ve středních Čechách si patrona připomeneme i prostřednictvím poutí a slavností. Chystají se na den jeho svátku i na jemu předcházející víkend. 


Zvětšit mapu
Z mnoha připravovaných akcí je možné vybrat například Národní svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi, která se uskuteční ve dnech 27. – 28. září. Právě ve Staré Boleslavi, u dveří kostela sv. Kosmy a Damiána, byl nejspíš roku 935 kníže Václav zavražděn. Tradiční pouť je doprovázena bohatým kulturním a zábavním programem, který probíhá v historickém centru města i v přilehlém parku lázní Houštka. 
 
28. září se uskuteční také tradiční svatováclavské slavnosti na Budči u obce Zákolany. Návštěvníci uvidí divadelní představení i vystoupení skupiny historického šermu, průvod sv. Václava, uslyší autorská čtení a budou se moci zúčastnit komentované prohlídky zbrojnice. Připraveny jsou dobové tance i koncert varhanní duchovní hudby. Chybět nebudou aktivity pro děti i dospělé ve středověké střelnici a vojenském ležení, řemeslné dílny a komentované prohlídky rotundy sv. Petra a Pavla. 
 
Mladé Boleslavi, městě spojeném s výrobou aut, se 28. září uskuteční tradiční svatováclavská jízda historických vozidel. Dlouhá kolona několika desítek automobilových veteránů odstartuje dopoledne z Komenského náměstí. V rámci svatováclavských oslav je připraven i doprovodný program.
 
Nedaleko Kutné Hory v obci Kobylnice se na zahradě Kolo Bistra od 16 hodin uskuteční koncert Svatováclavský džemíček. Zahrají pánové Zdeněk Vřešťál a Jan Ingr. 
 
Ve velkém se v Kutné Hoře bude slavit již v sobotu 25. září, kdy se ve městě uskuteční svatováclavské slavnosti. Slavnosti proběhnou ve znamení lidové veselice s folkovou, country a moderní hudbou. Probíhat budou řemeslné dny a chybět nebude ochutnávka vín.
 
25. září proběhnou svatováclavské slavnosti také ve Vysoké u Mělníka. Připravena je hudba, zábava (nejen) pro děti, řemeslné stánky, tvořivé dílny, projížďky na oslíkovi a koni, komentované prohlídky a mnoho dalšího.  
 
Na Mírovém náměstí ve Stochově poblíž Kladna se o víkendu 25. – 26. září uskuteční svatováclavské posvícení. Návštěvníci se mohou těšit na trh, skákací hrad, spoustu hudby i ohňostroj. Na neděli je připraven průvod městem a taneční zábava. 
 
Větší i menší akce se pořádají také na dalších místech středočeského kraje. 
 

Vytvořeno 22.9.2021 9:41:27 | přečteno 356x | Barbora-

Navigace

Blog

 
 
 
load