Tipy na zajímavé výlety

Naplánujte si cesty za uměním, historií a poutavými příběhy, střední Čechy jsou jich plné. Muzea i galerie prodlužují své výstavy často až do léta a na mnoha místech si vychutnáte úžasné zážitků i o prázdninách, v době, kdy vás bude obklopovat jasná zář slunečních paprsků. 


Zvětšit mapu

Ústav archeologické památkové péče

Kdo ví, jak to bude s cestováním za hranice… ale cestovat časem, to v rámci středních Čech půjde hravě! Co si například „zajet“ do pravěku? Zavítejte na zámek v obci Nižbor, kde se nachází Informační centrum keltské kultury s expozicí nazvanou Keltové v srdci Čech. Dozvíte se, jak Keltové žili nebo jaká ovládali řemesla. Vypravte se také na nedaleký kopec, kde leží slavné oppidum Stradonice. Po cestě minete několik informačních tabulí, z nichž se dozvíte více o tom, jak toto místo kdysi vypadalo a co všechno bylo objeveno během archeologických výzkumů. V centru by od června měla být k vidění také nová výstava pojmenovaná Klenoty středočeského pravěku. 
Ústav archeologické památkové péče

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Vedení muzea se rozhodlo prodloužit sezónní expozice, takže vám možnost poznat Posázaví z mnoha rozmanitých úhlů neunikne. Na výstavě Posázavský pacifik uvidíte modely vláčků zasazené do krajiny, dozvíte se zajímavé informace o historii populární železniční trati a dokonce si budete moci posedět ve starém zrekonstruovaném kupé. Druhá výstava je věnována posázavským plavcům a voroplavbě a  výstava třetí je komorním připomenutím stého výročí otevření části Posázavské stezky.
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Regionální muzeum v Kolíně

V Muzeu Kouřimska, které pod kolínskou instituci spadá, zhlédnete expozici dokumentující vývoj této oblasti od středověku až do 19. století. Její dominantou je interaktivní model středověké Kouřimi. Atmosféru dob minulých pocítíte také v nedalekém skanzenu, jenž je jediným nadregionálně zaměřeným muzeem v přírodě u nás. Jsou zde shromážděny stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Skanzen je rovněž dějištěm mnoha národopisných akcí, které se snaží prezentovat lidové tradice v původní autentické podobě. Zavítat byste měli také do kostela sv. Štěpána, jenž je považován za jednu z nejvýznamnějších památek raně gotického stavitelství ve střední Evropě.
Regionální muzeum v Kolíně

Ateliér Zdenky Braunerové

Česká malířka, grafička a knižní výtvarnice Zdenka Braunerová, dcera významného pražského advokáta a politika Františka Augusta Braunera, byla jednou z prvních žen, které se profesionálně zabývaly výtvarným uměním. S jejím životem i dílem se seznámíte v ateliéru, který si sama, inspirovaná anglickými víkendovými domy, navrhla a nechala postavit vedle rodinného sídla poblíž řeky Vltavy. Tiché údolí, které je jedním z nejstarších pražských letovisek a kde ateliér stojí, postupně zaplňovala sídla pražských obchodníků a továrníků. Značná část vil si zachovala svou původní podobu, díky čemuž je procházka touto unikátní zástavbou i zalesněným a malebným Tichým údolím nezapomenutelným zážitkem.
Ateliér Zdenky Braunerové

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Stálou expozici Stavy mysli / Za obrazem složenou z děl reprezentantů moderního a současného českého umění budete moci obdivovat i poté, co se brány kutnohorské galerie znovu otevřou. Výstava Artikl / Sedm let s uměním představuje tvorbu zástupců mladší a střední generace umělců. Prostor kavárny je vyzdoben obrazy Evy Sakumy inspirované asijskou poetikou. Naopak česká krajina, konkrétně Polabí, učarovala Václavu Radimskému, jehož obrazy se nesou ve výrazně impresionistickém duchu, a Ferdinandu Engelmüllerovi, jenž miloval zejména jemně melancholické nálady zdejší krajiny. Než se do GASKu budete moci vypravit, „navštivte“ jeho prostory alespoň virtuálně, a to na sociálních sítích instituce.
Galerie Středočeského kraje

Muzeum Podblanicka

Muzeum Podblanicka zve k návštěvě kaple sv. Vincence, jež je součástí vlašimském zámku. V tomto unikátním architektonickém skvostu vedle sebe spatříte gotiku, baroko i renesanci. Milovníkům vážné hudby by neměl na seznamu míst, které musí navštívit, chybět zámeček Růžkovy Lhotice, kde se nachází salon se dvěma klavíry Bedřicha Smetany. Na jednom z nich koncertoval jako mladý roku 1840, na druhý hrál v závěru života a zřejmě na něm komponoval symfonickou báseň Blaník z cyklu Má vlast.
Muzeum Podblanicka

 
Vytvořeno 14.4.2020 8:55:04 | přečteno 1068x | Katerina.kuldova

Navigace

Blog

 
 
 
load