U Kolína se připomíná slavná bitva

Na někdejším bitevním poli, kde se v červnu roku 1757 odehrála důležitá bitva s velkými dopady na osudy našeho národa i na evropské dějiny, se uskuteční připomínkové akce. K památníku se lze po stopách bitvy vydat celoročně například v rámci pěšího nebo cyklovýletu z Kolína. 


Zvětšit mapu
Kolínské bitevní pole bývá častým místem vzpomínkových slavností a dějištěm historických rekonstrukcí bitvy, ve které se střetla císařská a pruská vojska. V bitvě se rozhodovalo o osudu Prahy, která byla obležena pruskými vojsky. Skončila rakouským vítězstvím, o které se zasloužil vrchní velitel maršál Leopold Daun. 
 
Letošní důstojné připomenutí významné bitvy spolu s pietní salvou z děl, akce s názvem Válka v krajkách – bitva u Kolína 1757, se uskuteční 6. – 8. srpna 2021. 

Program:

6. 8. Nová Ves I
18.00 hraje kapela Starostova dvanáctka 
20.30 ukázka nočního střetu předsunutých stráží 
21.00 hraje kapela Echo 
 
7. 8. Křečhoř
14.00 průvod vojska obcí k památníku, položení věnců, čestné salvy 
Tržiště 
16.30 bitevní ukázka „Když u Kolína hořely vesnice“ 
20.30 noční dělostřelecké salvy 

8. 8. Lošany
10.00 pietní akt u hrobů padlých a zemřelých vojáků z bitvy u Kolína 

Tip na výlet (kdykoliv)

K památníku bitvy u Křečhoře se dá vyrazit na pěší i cyklovýlet celoročně. Vydáte-li se z Kolína, bude vás čekat asi 20 km plných historických stop i pěkných výhledů. Trasu můžete zvolit z Kolína směrem na Štítary, kde vás ulice Za Školou dovede na asfaltovou polní cestu vedoucí až do Křečhoře. Žlutě značená turistická stezka v Křečhoři vede k monumentálnímu památníku bitvy, od něhož se naskýtá nádherný panoramatický pohled na celé Polabí. 
 
Žlutá turistická trasa vás dále zavede přes Kamhajek a Vítězov až na vrch Bedřichov. Půjdete-li pěšky, dbejte zvýšené opatrnosti na krátkém úseku trasy, vedoucím po hlavní silnici. Od Vítězova bude turistická trasa souběžná se značenou cyklotrasou č. 0109, vedoucí až do Kolína. Vrchu Bedřichov se kdysi říkalo Novoveský, současné jméno získal podle pruského krále Bedřicha II., který z něj řídil své vojsko. Kruhový výhled je z něj parádní a od roku 2018 je navíc podpořen zdejší rozhlednou, známou jako Bedřichova vyhlídka. Je celoročně volně přístupná. 
 
Souběžná cyklistická i turistická trasa vás následně zavedou do Nové Vsi I a dále po udržované polní cestě až k Labi, kde se žlutá turistická trasa změní v zelenou. Do Kolína budete přijíždět či přicházet podél Labe a budete si přitom užívat krásný výhled na panorama města s dominantním kostelem sv. Bartoloměje. Putování po stopách slavné bitvy lze zakončit v Regionálním muzeu v Kolíně, kde se jedna celá expozice věnuje právě bitvě u Kolína. 

Vytvořeno 3.8.2021 9:31:48 | přečteno 86x | Barbora-

Navigace

Blog

 
 
 
load