Vánoční pohledy a betlémy v Rakovníku

Kurátoři Muzea T. G. M. Rakovník během uplynulého měsíce nezaháleli a připravili pro vás hned několik výstav s vánoční tematikou. V prostorách muzea a jeho pobočkách vás jako hřejivá a konejšivá vánoční vůně pohltí sváteční atmosféra a věříme, že připomínky tradičních českých zvyklostí a adventních krás vám v této nelehké době udělají více než dobře.


Zvětšit mapu
V Muzeu T. G. Masaryka v Lánech můžete od 3. 12. 2020 do 31. 1. 2021 zhlédnout výstavu nazvanou Vánoční pozdravy sestávající z kolekce historických vánočních a novoročních pohlednic. Exponáty pocházejí převážně z první poloviny 20. století, přičemž nejstarší z nich byly vydané těsně po roce 1900. Prostřednictvím těchto drobných, ale pečlivě a s láskou vytvořených uměleckých děl snadno posoudíte, jaký byl dobový vkus tehdejších obyvatel naší země. A představte si, že téměř všechny pohledy mají jediného adresáta – pana Karla Ferdinanda Topinku, novostrašeckého učitele, starostu a předsedu muzejního spolku. Vsadíme se, že se vám po projití výstavy zasteskne po dobách, kdy jsme si namísto strohých zpráv posílali milá a přívětivější psaní.

Galerii Samson Cafeé ve dnech od 3. 12. 2020 do 8. 1. 2021 plní ukázky prací zručných a tvořivých umělců a prodejců, kteří hravě a vmžiku vyřeší problém se sháněním dárků pro vaše blízké. Na tradiční adventní prodejní výstavě Vánoční nadělování v Samsonu se jako každý rok představují regionální výrobci drobných dekorací, produktů z keramiky, včelího vosku či skla, dále talentovaní šperkaři, prodejci kvalitní přírodní kosmetiky, vánočních přání a věnců a samozřejmě také laskominy, bez níž si svátky nemusíme představit – lahodných, slaďoučkých perníčků! A aby byl váš zážitek z návštěvy ještě příjemnější, můžete si na chvíli oddechnout u horkého čaje nebo svařáku.
 
Betlémy k českým Vánocům patří stejně nerozlučně jako výše zmíněné, bíle zdobené perníčky. Zavítejte do Muzea Rakovník, kde se budete moci pokochat výstavou Betlémy z papíru. Spatříte tu vystřihované jesličky ze sbírek Muzea T. G. M., z Muzea Nové Strašecí a ze soukromé sbírky pana Tomáše Kapsy. Při potulování se mezi exponáty vás zajisté zaujme, kolika rozmanitými způsoby lze pomocí tak obyčejného materiálu, jako je papír, vyjádřit po staletí tradovaný příběh o narození Ježíška. Nápaditá díla vytvořili jak výtvarníci zvučných jmen, tak neznámí, ale neméně nadaní tvůrci. Výstavu můžete navštívit od 8. 12. 2020 do 17. 1. 2021.

Vytvořeno 11.12.2020 10:40:45 | přečteno 200x | Katerina.kuldova

Navigace

Blog

 
 
 
load