Vítej mezi námi, děťátko – ojedinělá výstava v Roztokách u Prahy

Výstava Vítej mezi námi, děťátko / Kojenecká móda 1. poloviny 20. století ze sbírky Miloslavy Šormové a Středočeského muzea v Roztokách u Prahy je svým pojetím zcela ojedinělá, neboť textilie nejranějšího období života člověka nebývají takto komplexně prezentovány. K vidění je od 12. listopadu do 20. února příštího roku. 


Zvětšit mapu
Na výstavě novorozeneckého a kojeneckého textilu jsou zastoupeny zavinovačky, křestní soupravy, chovací šatičky i peřiny a základní výbava pro novorozence. Návštěvníci si mohou prohlédnout pestrou škálu textilu pro děti do jednoho roku věku, prezentovanou podle typu a funkce od běžného po slavnostní. Ten představují především půvabné soupravy ke křtu a bohatě zdobené zavinovačky z hedvábných tkanin zdobené krajkami nebo dnes již zcela neznámé chovací šatičky, které sloužily k uvedení miminka při společenských příležitostech. 

Stranou nezůstávají ani oděvní součástky typické pro venkovské prostředí, tvořené kanafasovými peřinkami či chovacími šatičkami odvozenými z lidového oděvu. Základní výbava pro novorozence, kterou tvořila košilka, kabátek a čepička, však byla ve všech sociálních prostředích obdobná, lišila se jen jemností použitého materiálu a mírou zdobnosti. 

Většina vystaveného materiálu pochází z rozsáhlé textilní sbírky sběratelky Miloslavy Šormové, kterou zná veřejnost díky jejím výstavním aktivitám minulých let věnovaným kočárkům, kolébkám a dětské módě. Současná výstava je v pořadí čtvrtým projektem vzešlým ze vzájemné spolupráce mezi M. Šormovou a Středočeským muzeem. 

Slavnostní zahájení a komentovaná prohlídka s autorkami se koná v pátek 12. listopadu od 15 hodin.  

Vytvořeno 11.11.2021 19:00:21 | přečteno 83x | Barbora-

Navigace

Blog

 
 
 
load