Za historií i uměním do Muzea Českého krasu

Berounské Muzeum Českého krasu i jeho pobočky v Žebráku a Hořovicích pro vás připravily poutavé výstavy, na nichž se dozvíte mnoho zajímavého o dějinách a přírodních krásách regionu, ale i například to, jak vypadal život na naší planetě před miliony lety.


Zvětšit mapu

Geopark Barrandien

Geopark Barrandien je unikátní expozice pod širým nebem, která vám přiblíží geologický vývoj Země a přenese vás do doby vybuchujících vulkánů. Můžete si tu vyzkoušet práci badatele a nasbírat si vlastní zkameněliny na takzvané kameništi, jež sice na první pohled vypadá jako nezajímavá hromádka štěrku, ale ve skutečnosti se jedná o nejoblíbenější součást geologické expozice.

Jenštejnský dům

Jenštejnský dům je sídlem muzea a nejstarší a nejhonosnější stavbou na náměstí. Milovníky záhad zaujme nenápadný exponát umístěný v jedné z chodeb objektu. Jedná se o náhrobní kámen, k němuž se váže nejstarší místní pověst. Legenda praví, že se po domě potuluje bílá paní, duch popravené služky. Služebná byla odsouzena k smrti za to, že neuhlídala děti svých pánů, a ty se utopily ve studni. Na náhrobku je nápis: „Léta páně 1568 umřely dcery urozeného pána Vojtěcha Pětipeského.“ Historické bádání ale nepotvrdilo, že by v Berouně v daném období z podobných příčin zemřely dívky či byla popravena žena.

Horní brána

Horní brána je nepřehlédnutelnou dominantou Berouna a od středověku součást městského opevnění. Při prohlídce se mimo jiné dozvíte, jak se na ni vojáci dostávali, když se vstupní dvířka nachází ve výšce sedmi a půl metrů nad zemí. Expozice v interiéru brány se skládá z materiálů věnovaných středověkému opevnění, z ukázek historických listin a jiných dokumentů.

Muzeum Hořovicka ve Starém zámku

Muzeum Hořovicka sídlí v bývalém šlechtickém sídle, takzvaném Starém zámku. Nyní se zde nachází expozice nazvaná Příběh smaltovaného nádobí. Hořovický rodák Václav Schmidt zdědil po svém otci klempířskou a truhlářskou dílnu a roku 1858 své působení ještě rozšířil a založil vlastní provozovnu, která se stala druhou nejstarší smaltovnou v Čechách a vyráběla smaltované kuchyňské nádobí a mnoho jiných druhů produktů. Ukázky jeho výtvorů jsou doplněny o novodobé smaltované objekty. Jednomu z nejnáročnějších řemesel minulých století, jež zaniklo až po první světové válce, je věnována další část expozice. Cvočkařství, neboli výroba hřebíků, bylo běžným zdrojem obživy i v Hořovicích. Další z expozic nese název Příběh brdského lesa a přiblíží vám vývoj Brd, jediného českého vnitrozemského pohoří. Po roce 1927 zde byla zřízena vojenská střelnice a až v roce 2016 se Brdy staly chráněnou krajinnou oblastí.

Městské muzeum v Žebráku

Jaroslav Hněvkovský byl významným žebráckým rodákem a bývá označován jako malíř Indie nebo slovanský Gauguin. Jeho díla tvoří zdejší stálou expozici. Umělec často cestoval, navštívil například Sicílii, Cejlon nebo Indii. Právě Indie mu učarovala, možná i proto, že se tam seznámil s domorodou dívkou Rání, která se stala jeho múzou a láskou. Životu a odkazu zdejších významných představitelů národního obrození je vyhrazena jiná část muzea. Šebestián Hněvkovský působil po studií filozofie a práv jako radní, ale věnoval se také umění – psal básně. Mezi jeho nejobdivovanější díla patří Děvín a Jaromír. Jan Nejedlý byl profesorem českého jazyka a literatury na pražské univerzitě, sepsal učebnici české gramatiky, vedl tamní katedru bohemistiky a vydávával časopis Hlasatel český. Jeho bratr Vojtěch se stal knězem, básníkem, historikem a překladatelem.
 

Vytvořeno 6.4.2020 9:58:11 | přečteno 301x | Katerina.kuldova

Navigace

Blog

 
 
 
load