Za kutnohorskými výtečníky do Tylova domu

V Tylově domě, objektu Českého muzea stříbra v Kutné Hoře, začala výstava Za kutnohorskými výtečníky II, která přibližuje dvě významné kutnohorské osobnosti – Karla Havlíčka Borovského a Jana Erazima Vocela. Byla připravena u příležitosti jejich významných výročí a prezentuje mimo jiné jejich vztah k městu. Otevřena zůstane do 30. října 2021. 


Zvětšit mapu
Od narození Karla Havlíčka Borovského letos uplynulo 200 let. V kutnohorském Tylově domě se zaměřili především na jeho působení ve městě. Téměř všechny exponáty včetně dobových tisků pocházejí ze sbírek místního Českého muzea stříbra. 
 
Karel Havlíček Borovský (1821-1856) s rodinou v Kutné Hoře pobýval 1,5 roku. Po ukončení vydávání Národních novin ve městě našel tiskaře a prodejce svého nového politicky zaměřeného časopisu SLOVAN. Za články psané a vydávané v Kutné Hoře také stanul před 170 lety před soudem. Do jednoho z článků („Proč jsem občanem?“), za který byl obžalován, lze na výstavě nahlédnout. K dalším zajímavým exponátům patří také jeho osobní korespondence, návrhy pro jeho pomník nebo výběr dochovaných slavnostních stuh z věnců položených při odhalení tohoto pomníku na Havlíčkově náměstí v srpnu 1883. Netradičním exponátem souvisejícím s Karlem Havlíčkem je bohatě vyřezávaná dřevěná klec, u které pracovníci muzea před několika lety objevili starý štítek s nápisem „Klec z pozůstalosti K. Havlíčka B.“. V dochovaných soupisech majetku z jeho pozůstalosti klec sice zmíněna není, ale obecně je známo, že doma choval kanárky. Návštěvníci si také mohou prohlédnout sádrovou bustu Karla Havlíčka od Ladislava Šalouna, která vznikla v roce 1931 a pro výstavu ji zapůjčila Galerie Středočeského kraje.  
 
Jan Erazim Vocel (1802-1871) je poněkud opomíjený kutnohorský rodák, zakladatel českých dějin umění a české archeologie. Jeho jméno si dal do názvu Archeologický sbor Vocel, jehož pokračovatelem je právě České muzeum stříbra. Vocel se věnoval několika disciplínám. Jeho výtvarné nadání mohou návštěvníci posoudit dle několika vystavených skic a akvarelů, kterých je ve sbírkách muzea téměř 200. Vynikal také díky svému literárnímu nadání a především nadšení, znalostem a zkušenostem z oboru historie a archeologie, pro které byl váženým a uznávaným odborníkem v Čechách i v Evropě. Výstava se této osobnosti s celosvětovým renomé letos věnuje při příležitosti 150. let uplynulých od Vocelova úmrtí. 
 
Výstava potrvá od 9. září do 30. října 2021. Tylův dům je otevřen od úterý do soboty vždy od 10 do 16 hodin, vstupné na výstavu je 10 Kč. Výstava navazuje na stejnojmennou výstavu, uspořádanou v roce 2014, věnovanou Josefu Braunovi a MUDr. Františku Stáněmu.  

Vytvořeno 10.9.2021 11:03:07 | přečteno 196x | Barbora-

Navigace

Blog

 
 
 
load