Za módou, historií a Merkurem do Muzea Českého krasu

Co se bude dít v říjnu v berounském Muzeu Českého krasu? Málo toho nebude! A protože počasí už opravdu začíná oznamovat, že podzim je tu, jsou návštěvy výstav a přednášek ideální činností, díky níž po práci a o víkendech přijdete na jiné myšlenky. V Berouně si poslechnete vyprávění o středověké módě nebo zhlédnete výstavu Fenomén Merkur, při jejímž prohlížení se vrátíte do svých dětských let nebo svým potomkům ukážete, jaká hračka patřila mezi nezbytné vybavení dětských pokojíčků.


Zvětšit mapu
Říjnový program bude v Muzeu Českého krasu a všech jeho pobočkách bohatý a různorodý. Zájemci o historickou tematiku by si neměli nechat ujít přednášku „Lidé na útěku – migrace v českých zemích“, která se bude konat 8. 10. a osvětlí vám dějiny tohoto fenoménu v Čechách v průběhu 19. a 20. století. Další akcí, tentokrát určenou milovníkům básnictví, je mezinárodní festival Stranou s podtitulem „evropští básníci naživo“. Akce se bude konat na více místech a 14. října zavítá do berounského muzea. Hosté z různých zemí vám představí aktuální evropskou poezii, nejčastěji formou autorských čtení. Ti, kdo rádi tvoří, musí do Berouna zajet 18. 10., jelikož tento den bude věnován malování. Workshop nazvaný „Barvy duhy skryté v kamenech“ povede akademická malířka Lucie Crocro.
 
Výstava, která se zalíbí všem členům rodiny, nese název Fenomén Merkur
 a je věnována legendární stavebnici, jež v minulosti nechyběla v žádném dětské pokojíčku. Na podobě expozice se podílel sběratel Jiří Mládek, majitel největší sbírky stavebnice Merkur v České republice. Malí se v herně přesvědčí, proč jejich rodiče a prarodiče tuhle hru tolik milovali, a velcí se tu zajisté rádi vrátí do svých dětských let.
 
Také v dalších pobočkách instituce můžete spatřit zajímavé umělecké počiny. V Městském muzeum v Žebráku je do 1. listopadu otevřena výstava Proměny dámské módy 1880–1910. Doplnit znalosti z oblasti historie odívání si můžete také na přednášce „Móda v době gotiky a renesance“. Beseda bude spojená s projekcí a seznámí vás s typickými rysy středověkého oblékání. Rovněž do konce měsíce října je v Muzeum Hořovicka přístupná výstava „Zbraně vojáků třicetileté války“, v rámci níž jsou vystaveny nejen zbraně, ale také dobové ošacení a vybavení. Druhá výstava v tomto muzeu se jmenuje „Mapa Pavla Aretina na pozadí českého stavovského povstání“ a představuje život a dílo Pavla Aretina z Ehrenfeldu a připomíná události předcházející bitvě na Bílé hoře, od níž letos uplyne 400 let.
 
Aktuální informace a podrobnosti o výstavách najdete zde.

Vytvořeno 1.10.2020 9:48:32 | přečteno 234x | Katerina.kuldova

Navigace

Blog

 
 
 
load