Za princeznami a princi na středočeské hrady a zámky

Po chodbách a komnatách středočeských hradů a zámků se často procházejí členové královských rodů. A to, že jsou z pohádek, jejich noblesu ani osudy nijak neznevažuje! Velká láka, kterou nezničí ani prokletí, nebo zdánlivě neřešitelná situace, jíž rozmotá anděl popleta a poťouchlý, ale dobrosrdečný čert ­– to vše se událo ve středních Čechách, na zámcích a hradech v…


Zvětšit mapu

Anděl Páně na Českém Šternberku

Je časné ráno, Štědrý den se blíží a celé nebe se chystá na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Každý přidává ruku k dílu, jen anděl Petronel kazí, na co sáhne, ale za své přešlapy viní všechny okolo jen ne sebe. A tak je za trest poslán na zem, mezi smrtelníky, s nelehkým úkolem – napravit jednoho hříšníka. Může se to zdát jako úkol snadný, ale opak je pravdou. Lidé se svých záměrů, ať jsou dobré, nebo nekalé, drží zuby nehty. A když vás ještě k tomu při vašem snažení pokouší čert, máte namále, že zadání nesplníte… Ale pohádky jsou tu od toho, aby končily dobře, a Anděl Páně, snad nejoblíbenější česká vánoční pohádka, není výjimkou. Věříme, že její děj byste dokázali odrecitovat po probuzení ve dvě ráno, ale víte, kde se natáčela? Mezi lokacemi byl i středočeský hrad Český Šternberk. Ve filmu se objevily hradní interiéry, které jsou veřejnosti nepřístupné. Jedná se o dvě komnaty a kuchyň, prostor i ve filmových záběrech představující místo, kde se činila kuchařka Róza. Další částí hradu, jež si v Andělovi Páně zahrála, bylo sklepení ve snímku upraveném na šatlavu. 

Zámek Konopiště, kde se budí princezny

Probudit zakletou princeznu, to není jen tak. Chce to pořádnou dávku odvahy a především… lásku ryzí a velkou jako trám! Ale ta mezi Růženkou a princem Jaroslavem naštěstí vykvetla na první pohled. Ač jim osud klade do cesty mnoho překážek, krásný cit nakonec zvítězí, a to i přesto, že si Růženka původně měla vzít Jaroslavova staršího bratra Jiřího. Jejich námluvy se konaly na zámku Konopiště, který v pohádce Jak se budí princezny představoval sídlo Růžového království. Napínavá, ale nefér scéna boje Jiřího s medvědem, uskutečněná proto, aby oslnil svoji nastávající, se odehrála též na Konopišti, kde má chov medvědů i ve skutečnosti dlouhou tradici. První chlupáče si pořídili již v polovině 19. století Lobkowiczové, kteří zámek v té době vlastnili, a v chovu pokračoval také následník rakousko-uherského trůnu, arcivévoda František Ferdinand d'Este. V současné době na zámku spatříte vzácný druh medvěda ušatého.

Princezna zakletá v čase na hradě Točník

Umíte si představit, že byste uvízli v čase? Princezně Elleně se to stalo v den jejích dvacátých narozenin, kdy se vyplnila kletba zlé čarodějnice Murien a princezna zůstala uvězněná v jednom dnu. Krutá čarodějnice, která svými temnými kouzly ničí životy hodných bytostí, přebývá v sídle, jež ve filmu představuje hrad Točník. Právě zde se také odehrává závěrečná bitva dobra se zlem. Ve skutečnosti ale Točník není žádným temným místem, kam byste se měli bát zavítat! Hrad stojící na kopci na okraji křivoklátských lesů nechal postavit císař Václav IV. a jeho dokončená rezidence, jejíž strohé exteriéry ukrývaly vkusné a zdobné interiéry, byla dokladem vyspělého stavitelského umění za jeho vlády. Jeden ze zdejších sálů dokonce svými rozměry přesahoval do té doby nejrozlehlejší reprezentační síně na Karlštejně a Pražském hradě. A památku, jež má za sebou tak bohatou historii, se vyplatí navštívit, nemyslíte?
Vytvořeno 2.11.2020 8:47:09 | přečteno 183x | Katerina.kuldova

Navigace

Blog

 
 
 
load