Rozhovor s Andreou Kalivodovou

Česká operní pěvkyně (mezzosopranistka)

Od roku 2003 působí jako sólistka Státní opery v Praze


Zvětšit mapu

Máte dva malé syny. Kde a jak s nimi nejraději trávíte volný čas?

Milujeme výlety do přírody, pěšky i na kolech. Překrásná je třeba krajina kolem Jílového u Prahy, často také jezdíme na zámek Konopiště, na Kokořínsko a Benešovsko nebo ke Struhařovskému rybníku. V létě často zamíříme na kopec Cukrák a v zimě zase do lyžařského areálu Chotouň. Někdy je také fajn zůstat u nás doma v Psárech,  kde si kluci rádi hrají na místním hřišti. Ale musím přiznat, že u nich jednoznačně vede zoologická zahrada v Praze. Tam by mohli být denně.

Žijete v malé obci ve středních Čechách. Proč jste si tento kraj vybrala?

Pro mě je důležité bydlet v blízkosti Prahy, kam často dojíždím na zkoušky a představení v Národním divadle a Hudebním divadle Karlín. V Praze také probíhá většina pracovních jednání a rozhovorů, konají se tu kulturní a společenské akce, kterých se účastním. Druhým důvodem, proč jsem si střední Čechy vybrala, je překrásná příroda. Je tu nespočet turistických i cyklistických tras a rovný terén, což mi k jízdě na kole vyhovuje. Našli jsme hezký dům v krásné lokalitě v Psárech, jsme tu nesmírně spokojení. Předtím jsme bydleli v Dolních Břežanech, ale rozhodli jsme se přestěhovat, protože náš dům stál u silnice a také jsme chtěli být blíž přírodě.

Vystupovala jste někdy v našem kraji na místě, které Vám učarovalo a kam se od té doby ráda vracíte?

Těch míst je hodně, ráda se vracím například do Příbrami, na hudební slavnosti do Kouřimi, také mi učarovaly zámky v Liblicích a v Nelahozevsi, překrásný je zámek Konopiště a ráda se vracím také do Mělníka. Ale nezáleží pouze na místě, důležitá je také atmosféra a důležití jsou i lidé. Také musím zmínit úžasná místa v Praze, jako je Smetanova síň v Obecním domě, Rudolfinum, Španělský sál na Pražském hradě a úžasná jeviště Národního divadla a Státní opery. V těchto sálech je pro mě vždy čest zpívat a moc si to užívám.

Když máte volno a potřebujete si oddechnout a přijít na jiné myšlenky, cestuje po Středočeském kraji? Baví Vás objevovat nová místa, nebo se raději vracíte do známých lokalit?

Když mám volno, tak trávím nejvíce času právě doma, tedy ve středních Čechách. S rodinou jezdíme na naše známá, prověřená místa, jako je park v Průhonicích, Kunratický les nebo úžasný Karlštejn. Ale samozřejmě i my rádi objevujeme nové kouty, nejraději v přírodě a často na kolech. Snažíme se dětem ukázat, že v kraji, ve kterém žijeme, je hodně krásných míst, a že ke štěstí stačí společně strávený den na čerstvém vzduchu. Velmi často se rozhoduji spontánně, nasednu s kluky do svého Peugeotu a vyrazíme se alespoň na chvíli provětrat do lesů kolem Jílového nebo do Luk pod Medníkem, někdy dokonce až k magické řece Sázavě nebo obci Žampach.

Kdybyste si mohla vybrat jakékoliv středočeské místo a zapět si v jeho kulisách některou ze svých oblíbených árií, jaké by to bylo? A co byste zpívala?

Napadá mě například Nelahozeves, kde je nádherný zámek a rodný dům Antonína Dvořáka, pod nímž teče čarovná Vltava. Ideální místo k poctě tomuto velkému skladateli. S chutí bych si tam zazpívala árii Ježibaby z Rusalky, jejíž roli teď ztvárňuji ve Státní opeře. Často také vzpomínám na venkovní představení Carmen na zámku Konopiště. Zde by rozhodně opět zazněla Habanera nebo Seguidilla, árie z této úžasné opery Georgese Bizeta.

Jaké máte plány na letošní léto? Čekají Vás pracovní povinnosti, nebo zbyde čas i na relax a cestování?

Letošní prázdniny budou asi trochu jiné – budeme se snažit podporovat domácí podnikatele působící v pohostinství a v cestovním ruchu. Většina akcí a koncertů se přesunula až na září až prosinec, takže na podzim a na začátku zimy se asi nezastavím. Zato v létě bude dost času na relax s rodinou a na ještě důkladnější poznávání krás středních Čech. Chystáme se třeba na Říp, Křivoklát, do Kutné Hory, k tajuplným lomům Velká a Malá Amerika nebo na hrad Žebrák. Hodně času strávíme určitě i u nás doma, v Psárech, na zahradě s novým bazénem, kterého se kluci už nemůžou dočkat. Také budeme navštěvovat prarodiče a širší rodinu. I v průběhu léta budu muset pracovat, připravovat se na chystané projekty a představení nové sezóny, ale upřímně můžu říci, že se na všechny už moc těším!

as4u_galadr_show_style_2-606912

Vytvořeno 19.6.2020 12:49:01 | přečteno 371x | linda.dlouha
 
 
load