Rozhovor s Denisou Helceletovou

Bývalá česká atletka, jejími hlavními disciplínami byl sprint na 200 a 400 metrů a od roku 2012 překážkový běh na 400 metrů, věnovala se také víceboji a skoku dalekému

V roce 2011 se stala halovou mistryní Evropy v běhu na 400 metrů a o rok později vicemistryní Evropy v běhu na 400 metrů překážek; je několikanásobnou mistryní České republiky a čtyřnásobnou olympijskou účastníci


Zvětšit mapu

Věnovala jste se mnoha atletickým disciplínám, byla některá z nich oblíbenější než jiné? Sportujete stále pravidelně?

Bavily mě všechny disciplíny, ale kdybych musela volit, tak mezi mé srdcovky patřily klasický běh a překážkový běh na 400 metrů. Také skok daleký patřil mezi mé oblíbené, především z důvodu, že ze všech disciplín, kterým jsem se věnovala, byl nejméně bolestivý. Atletika je náročná a člověk si musí dávat pozor, aby neničil své tělo. Bohužel momentálně se sportu nijak systematičtěji věnovat nemůžu, mám malou dceru a zatím jí věnuju všechen svůj čas. Ale těším se na to, až moje malá Evelin povyroste a budeme cvičit spolu. Myslím, že to budou příjemně a smysluplně strávené hodiny.

A co Vás a Vaši dceru baví nejvíce podnikat nyní?

Milujeme procházky v přírodě. Jsem tak ráda, že ji stejně jako mě baví jezdit na výlety do lesa, procházet se mezi stromy, poslouchat zpívání ptáků. Také se rády vypravíme k řece a procházíme se po jejím břehu. Dokonce mi přijde, že si pobyt v přírodě užívá víc než na dětském hřišti.

Bydlíte ve Středočeském kraji, která jeho zákoutí jste si oblíbila a proč jste si ho k životu vybrala?

Na středních Čechách je super to, že se člověk snadno a rychle dostane do přírody, ale zároveň je tu skvělá dostupnost do Prahy. Kdybych měla vybrat svoji nejoblíbenější lokalitu, bylo by to okolí hradu Okoř. Bydlíme nedaleko a jsme tam za několik minut. Moc si toho vážím, protož procházky kolem romantické zříceniny jsou zkrátka úžasné. Jsem člověk, kterého neustálý ruch velkého města vyčerpává, takže když můžu, utíkám do tiché a klidné krajiny. K oddechu od shonu je také ideální Křivoklátsko. Zdejší stezky máme už opravdu hojně prochozené.

Kam jezdíte na výlety, abyste se zabavily obě – Vy i Vaše dcera? Máte nějaký tip na místo, kde se líbí malým dětem?

Myslím si, že je důležité seznamovat děti s historií a s jejími krásami už od útlého věku. Ale je pravda, že je třeba motivovat je a něčím zaujmout, aby se nenudily. Proto jsem se rozhodla, že budeme s Evelin sbírat turistické známky – je to pro ni odměna, jako by si vytvářela svůj vlastní cestovatelský poklad. Na to, že jsme s tím začaly teprve vloni, máme známek už pěkně početnou sbírku! Navštívily jsem mnoho hradů a zřícenin, například Trosky, Velhartice, Loket, Švihov, moc se nám líbily Žebrák a Točník. Také jsme si užily výlety do Lány a Srní nebo k soše pohanského boha Radegasta v Beskydech. Dítěti se také vždycky zavděčíte výletem do zoologické zahrady. Jezdíme do pražské zoo a úžasný je také Zoopark Zájezd. Je to taková menší rodinná zoo, kde chovají exotická i domácí zvířata a pravidelně připravují programy určené dětem, jako je komentované krmení nebo i oslavy narozenin a příměstské tábory.

Kdybyste měla vybrat jedno místo ve středních Čechách, které je Vašemu srdci nejbližší, které by to bylo?

Určitě Český ráj. Ale nejen proto, že je to překrásný kout naší země, malebný a plný přírodních krás a zajímavostí, důležitý je pro mě ještě z jiného důvodu – můj manžel se tam narodil, tamní přírodu vždycky miloval a i já jsem si díky němu Český ráj oblíbila. 

Máte na svém cestovatelském seznamu přání nějakou středočeskou destinaci, kterou byste ráda navštívila?

I když přemýšlím o vlastních vysněných lokalitách, nedokážu nebrat v potaz to, že tam pojedu s Evelin. Takže vše, co mě napadá, je zároveň místo, kde se bude líbit i jí. Jen pak budeme obě spokojené a výlet si užijeme. A tak naše cesty, i cesty snů, zkrátka a dobře musí zahrnovat buď zvířátka, nebo jiné dětské atrakce. Napadá mě Farmapark Soběhrdy. Je to takový zábavní park se zvířaty, dětských atrakcí tam mají opravdu nespočet a panuje tam moc přívětivá a přátelská atmosféra. Jak o tom tak vyprávím, už se na ten výlet začínám těšit! A myslím, že i Evelin bude nadšená.


Vytvořeno 19.6.2020 12:54:25 | přečteno 283x | linda.dlouha
 
 
load