Rozhovor s Michalem Dvořákem

Český producent, skladatel, textař, autor filmové a scénické hudby, zakládající člen skupiny Lucie, autor projektu Vivaldianno, spoluautor hudebního dokumentu České televize Pandurango aneb cesta za bohem hudby, ředitel festivalu filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady


Zvětšit mapu

Jste úspěšný hudebník, producent, skladatel, textař… výčet Vašich aktivit je opravdu dlouhý a pestrý. Baví Vás některé z odvětví, kterému se věnujete, více než jiné?

Sám sebe vnímám jako renesančního člověka, snažím se tak nejen pracovat, ale i žít. Přišel jsem na to, že je pro mě nejpřínosnější činnosti po určité době prostřídat. Například když se dva roky systematicky věnuji jednomu projektu jako producent, scénograf, choreograf a hudebník, potřebuji se následně chvíli zabývat jiným druhem aktivity. Pak přijde na řadu práce se dřevem nebo keramika. Vyrábím sochy i předměty do domácnosti. Když vytvářím něco rukama, dokážu úplně vypnout a soustředit se jen na danou činnost. Ale po nějaké době, co se hudbě nevěnuji, se mi začne neskutečně stýskat a musím se k ní vrátit. Mou výhodou je to, že vše co dělám, nevnímám jako práci, ale jako seberealizaci, a díky tomu jsem schopný pracovat třeba i dvanáct až šestnáct hodin denně.

Vaše životní i pracovní tempo je hodně rychlé, býváte často v pohybu, máte čas a chuť cestovat jen tak pro radost?

Vzhledem k tomu, že cestování je nedílnou součástí všech mých profesí, tak ho ve svém volném čase, kterého mám poskrovnu, moc nevyhledávám. Když mám čas jen pro sebe, jsem rád doma, v klidu, užívám si, že se nemusím denně někam přesouvat a neustále mít sbalený kufr. Na druhou stranu si moc vážím toho, že jsem měl to štěstí projet se dvěma svými projekty téměř celý svět. V rámci hudební show Vivaldianno jsem navštívil například Buenos Aires a Santiago de Chile v Jižní Americe, Soul v Asii, hráli jsme po celé Evropě a brzy nás čeká turné po Severní Americe a Kanadě. A díky expedici za současnými podobami etnické hudby Pandurango, jejímž výsledkem byly dokument a kniha, jsem zavítal do sedmi zemí na čtyřech kontinentech. Takže abych se někam vypravil jen tak, musí to být opravdu zajímavá destinace, která mě něčím upoutá.

Když už se přeci jen rozhodnete vypravit se na výlet po Čechách, kam nejraději zajedete?

Po Čechách cestuji rád, je to příjemná změna oproti mým pracovním cestám, které jsou často zahraniční. Myslím, že máme všichni v naší republice obrovské štěstí, že jsme se narodili v tak klidné zemi. Netrápí nás téměř žádné přírodní katastrofy, jako jsou zemětřesení, hurikány, přívalové deště nebo naopak extrémní sucho. Samozřejmě že i my se potýkáme s problémy, ale s tím, co se děje ve světe, se to nedá srovnat. Měli bychom být vděční, že žijeme na deseti procentech planety, kde se lidem daří opravdu dobře. A tak je cestování po Čechách takovou pohodovou aktivitou. Já osobně si nejvíc odpočinu u přehrad nebo na březích řek, na horách, při procházkám lesem. Mám rád přírodu, ale nepohrdnu ani památkami. Střední Čechy jsou jich plné, to je jejich velké plus.

Vyrážíte na výlety po naší zemi raději sám, nebo s rodinou?

Čas na rodinu si vždycky najdu a také cítím, že když ho strávíme společně na výletě, je to mnohem příjemnější, než když se jen potkáme doma, kde se každý věnuje nějaké své aktivitě. Je fajn, že mé blízké baví to, co mě, takže se neomezujeme. Rádi sportujeme, chodíme na túry a jezdíme na kolech. K tomu jsou střední Čechy jako stvořené – je tu tolik kvalitních cyklostezek. Také nás baví paddleboarding, to je skvělý sport. Ale popravě, když si představím svůj ideální volný den, vidím se někde na samotě, v tichu. I když moc dlouho bych to nevydržel, takže jeden den v izolaci by opravdu bohatě stačil. (smích) Vlastně jsem takový samotářský výlet za posledních deset let nezažil, ale nelituju toho!

Žijete ve Středočeském kraji, jaký k němu máte vztah a která místa patří mezi Vaše nejoblíbenější?

Střední Čechy mám velmi rád, jsem tu doma. Mojí srdcovkou jsou určitě Poděbrady. Nejen proto, že tu srdce léčí a že je to nádherné město s bohatou historií, ale hlavně proto, že jsou dějištěm mého projektu – hudebního a multimediálního festivalu Soundtrack Poděbrady.

Co Vás k založení festivalu Soundtrack Poděbrady inspirovalo? Máte vysněného hosta, kterého byste tam rád pozval?

Jsem autorem a producentem filmové hudby a považuji ji za úžasné hudební dobrodružství. Nápad na založení festivalu, který bude komplet věnovaný filmové hudbě, jsem dostal v Karlových Varech. Přesně si ten moment vybavuji – byl jsem ve Varech na filmovém festivalu, jel jsem zrovna na kole od hotelu Thermal k Puppu a uvažoval, proč takový druh kulturní akce není vůbec běžný. Vždyť hudba patří k nejemotivnějším složkám kinematografických děl a přitom chudinka zůstává úplně na okraji zájmu. Tak jsem si prostě řekl dost, je potřeba s tím něco udělat a věnovat jí celý festival. Jsem vděčný, že se mi s kamarády podařilo založit poděbradský Soundtrack, jenž se probojoval mezi top akce svého druhu i v rámci světové konkurence. Hostů, které bych na něj rád pozval a které nesmírně obdivuju, je mnoho. Moc mě mrzí, že letos se kvůli současné situaci festival neuskuteční. Měla to být pecka! Pozvání totiž přijali dokonce dva představitelé Jamese Bonda, Daniel Craig a Pierce Brosnan, protože hlavním tahákem měl být snímek Skyfall. Naštěstí se má celý program přesunout na příští rok, takže stále existuje naděje, že na jednom pódiu se u nás ve středních Čechách setkají dva Bondové!

Kde čerpáte inspiraci?

Inspiraci čerpám ze všech uměleckých odvětví. Jak jsem řekl, snažím se vést život renesančního člověka, věnovat se různorodým činnostem. Myslím si, že nás ovlivňuje vše, co děláme, co prožíváme a s kým se setkáváme. Především v interakcích s talentovanými lidmi nacházím obohacení. Možná i proto jsem založil Soundtrack. Pokaždé tu panuje neskutečně kreativní atmosféra a nové a neotřelé nápady a projekty tu vznikají tak rychle jako houby po dešti. Mám opravdu obrovské štěstí na své spolupracovníky, s nimž se navzájem doplňujeme i inspirujeme.

Kdybyste měl jmenovat jedno místo ve středních Čechách, které by měl každý navštívit, jaké byste vybral?

Samozřejmě Poděbrady! Důvodů je mnoho. Je to překrásné lázeňské město jen kousek od Prahy, ti fyzicky zdatní se tam dostanou dokonce i na kole. Je to místo, kde si každý najde to své, bude se tu líbit kulturním a historickým nadšencům i těm, kdo rádi sportují – v létě se vykoupete v jezeře nebo v řece, můžete si zahrát golf, tenis nebo fotbal a pak se projít po upraveném parku, navštívit zámek a podívat se, kde studovali Václav Havel, Miloš Forman a Ivan Passer. Zní to skoro jako reklama, že? (smích) Když já to město opravdu upřímně miluju!


Vytvořeno 19.6.2020 12:57:50 | přečteno 342x | linda.dlouha
 
 
load