Rozhovor s Ondřejem Synkem

Český veslař

Historicky první český mistr světa v jízdě ve skifu – na novozélandském jezeře Karapiro zvítězil ve finálové jízdě MS 2010

S veslováním začal v roce 1995 ve veslařském klubu KV Kondor Brandýs nad Labem

Kromě závodního veslování pracuje jako sportovní instruktor ASC Dukla Praha


Zvětšit mapu


Jak vypadá Váš typický všední den?

Asi vás nepřekvapí, že můj běžný den plní tréninky proložené chvílemi odpočinku. Vlastně myslím, že se můj režim zase tolik neliší od rozvrhů ostatních lidí, jiná je jen náplň – pro mě jsou to tréninky a závody.

Jak nejraději trávíte volný čas?

Mám dvě úžasné děti, dceru Alici a syna Matyáše, takže se jim samozřejmě snažím věnovat co nejvíc to jde. Ale ani když mám chvilku opravdu jen sám pro sebe, nedovedu si ji představit bez sportu. Pohyb je zkrátka nedílnou součástí mého života. Ale samozřejmě i já si čas od času potřebuju zalenošit!

Jste špičkový sportovec. Vedete ke sportovní aktivitě i své děti?

Své děti ke sportu vedu. Už jen proto, že vím, jak velký pozitivní přínos má pravidelný pohyb nejen pro tělo, ale i psychiku člověka. Nechci jim ale vnucovat své vlastní preference, takže nechávám výběr na nich. Dceru i syna baví basketbal, z čehož mám radost, protože je to skvělý kolektivní sport.

Vyučil jste se zlatníkem. Proč jste si toto nelehké řemeslo vybral?

Vždycky mě fascinovaly a přitahovaly činnosti, při kterých něco vytváříte rukama. Ten pocit zadostiučinění, když něco vyrobíte. Dalším důvodem bylo to, že moje maminka je hodinářka a provozovala zlatnictví a hodinářství. Takže jsem byl s řemeslnou tvorbou v kontaktu od malička. Jako dítě jsem pořád jsem něco kutil a zkoumal, jak věci fungují. Takže když jsem se rozhodoval ohledně školy, byla to pro mě vcelku jasná a snadná volba.

Žijete ve Středočeském kraji, co Vám na něm učarovalo?

Středočeský kraj je přeci tak krásný! Je tu nádherná příroda, památky a tolik možností, jak smysluplně trávit čas. Také jsem se tu narodil, je to kraj mého mládí, zůstávám mu věrný.

Kdybyste měl strávit den cestami po středních Čechách, kam byste zavítal?

Baví mě jezdit na kole, takže bych vyrazil na cyklovýlet a pak bych se odměnil nějakou dobrotou v příjemné restauraci nebo cukrárně.

Které lokality ve Středočeském kraji jsou jako stvořené ke sportování? A které k následnému zaslouženému odpočinku?

Ve středních Čechách je mnoho rybníků, nádrží i řek, které se hodí ke koupání a rybaření. U těchto dvou činností si skvěle odpočinu. Jak jsem zmínil, moc rád jezdím na kole, a zdejší lesy jsou plné dobře značených cyklotras, mohl bych se po nich projíždět hodiny a hodiny. Při jízdě totiž dokážu úplně vypnout a nemyslet na povinnosti. Cyklistika je pro mě dokonalým spojením sportu a relaxu. Pokud bych se vypravil na pěší výlet, zvolil bych Kokořínsko nebo Toulavu. Obě oblasti jsou k túrám jako stvořené.

 


Vytvořeno 19.6.2020 13:02:05 | přečteno 491x | linda.dlouha
 
 
load