Výlety podle Andrey Kalivodové

Projděte se uličkami královského města Kouřim nebo poznejte středočeskou ves v místním skanzenu, prozkoumejte zlatonosné okolí dalšího královského města Jílové u Prahy či prožijte opravdovou lásku v rozkvetlých zahradách romantického zámku Konopiště. Objevte místa, která doporučuje operní pěvkyně – mezzosopranistka Andrea Kalivodová.


Zvětšit mapu

Královská Kouřim

Návštěva královského města Kouřim a jeho okolí vás přenese do minulosti. Nejprve se vydejte na průzkum uliček samotného města, po kterých se proháněl i Péťa Bajza se svou partou v komediálním dětském seriálu Bylo nás pět. Podívejte se do muzea, nahlédněte do chrámu sv. Štěpána, který pochází ze 13. století stejně jako město, a vystoupejte na 34 m vysokou zvonici, která se pyšní unikátním zavěšením zvonů. Ty totiž visí srdcem nahoru a rozeznívají se šlapáním.

Po prohlídce města se vydejte na jeho okraj. Vybrat si můžete mezi vrchem Stará Kouřim, kde se nacházelo největší raně středověké hradiště v Čechách, a skanzenem prezentujícím lidovou tvořivost a život na vesnici. Za návštěvu bezpochyby stojí obě místa. Jejich prozkoumání uzavře vaši cestu do minulosti.

as4u_galadr_show_style_2-610070

Zlatonosné Jílové u Prahy i Zlatá řeka Sázava

Bohatství ukryté pod zemí dalo vzniku tohoto královského města, ve kterém působil dokonce i slavný alchymista Edward Kelley. Zlaté doly a romantická zákoutí řeky Sázavy, přezdívané Zlatá řeka, dalo vzniknout řadě povídek i příběhů lidských osudů. Vydáte-li se poznat tento zlatonosný kout středních Čech, nezapomeňte se podívat do štol v blízkosti respekt vzbuzujícího viaduktu Žampach. Podívat se můžete do štoly Halíře, sv. Antonína Paduánského nebo sv. Josefa.

Dobrodružné duše si jistě nenechají ujít vodácký výlet po Zlaté řece, kterou můžete sjet až k soutoku s řekou Vltavou. Peřeje a jezy se postarají o nezapomenutelný zážitek. Ani romantici nepřijdou zkrátka. Procházka podél řeky s dechberoucími výhledy na meandrující Sázavu, výhledy na protilehlou železnici, po níž se líně pohybuje Posázavský Pacifik, ticho narušující zpěvem lesního ptactva, vás pohladí po duši a přesvědčí vás o tom, že spěchat opravdu není kam.

as4u_galadr_show_style_2-585764

as4u_galadr_show_style_2-610071

Zámek Konopiště

Kdo z vás viděl pohádku o Rampelníkovi, jistě si na její děj vzpomene při pohledu na zámek Konopiště. Bývalý habsburský lovecký zámek se těší oblibě u turistů stejně tak, jako u svého posledního majitele Františka Ferdinanda d’Este. A není se čemu divit. Honosné interiéry budí dojem, že si pan arcivévoda před chvílí odskočil užít lovecké kratochvíle v nedaleké obůrce. Zámeckou zahradu v létě provoní rozkvetlé růže a rozhlehlý zámecký park nabízí tichá zákoutí i klid na rozjímání při procházkách po zpevněných pěšinách.

Návštěvu zámku zpestří zámecký hlídač, medvěd Jiří, který hlídá vchod do zámku v hradním příkopu. Jen pár metrů od zámku se nachází muzeum motocyklů – oficiální tovární muzeum značky JAWA, české motocykly vyráběné v nedalekém Týnci nad Sázavou.

as4u_galadr_show_style_2-585793


Vytvořeno 30.6.2020 10:52:26 | přečteno 706x | karolina.kratochvilova
 
 
load