Výlety podle Ondřeje Synka

Prozkoumejte skalní uličky v podhradí Kokořína, vydejte se do Vlašimi, které svojí polohou činí z tohoto městečka ideální výchozí bod na bájnou horu Blaník nebo se toulejte v krajině, která učarovala i stříbrnému olympionikovi Ondřejovi Synkovi.


Zvětšit mapu

Kokořínsko

Skalní města jsou turistů ráj po celý rok, na jaře září jasně zelenou barvou mladých lístků, v parném létě vysoké skály poskytují stinné útočiště, na podzim se krajina rozehraje zlatavými barvami a v zimě mají skály kouzlo utichlé a spící krajiny pod vrstvou třpytivého sněhu. A takové je i skalní město Kokořínsko!

Jeho bludiště a úzké skalní uličky vás nepřestanou bavit. V srdci skalního města se pak ukrývá stejnojmenný středověký hrad, který si svou romantickou podobou získal srdce nejednoho „tuláka“. Však i Mácha, Erben nebo Vrchlický se pozastavovali nad jeho krásnou. A aby toho nebylo málo, skalní města ukrývají poklad nejcennější. Malebné roubenky stojící na návsích snad každé kokořínské vesničky a poklidný život s nimi spjatý ve vás vzbudí touhu, zůstat na Kokořínsku přeci jen o pár dní déle.

Vlašim

Pod bájnou horou Blaník, v krajině nazývané po svatováclavském vojsku ukrytém v jejím nitru, se nachází město Vlašim. V jeho středu stojí klasicistní zámek s jedním z nejstarších zámeckých parků v ČR. V zámku dnes sídlí Podblanické muzeum a při jeho prohlídce se seznámíte s historií lovu a střelby, která byla oblíbenou kratochvílí všech šlechtických rodin, i s posledními majiteli zámku, rodinou Auerspergů, kteří vlastnili také pohádkový zámek Žleby.

Do zámeckého parku můžete vstoupit jednou ze tří novogotických vstupních bran, Znosimskou, Domašínskou nebo Vlašimskou, a projít se po rozsáhlém parku s řadou romantických stavbiček. Navštivte Starý hrad, Čínský pavilón nebo Luční altán, který dnes již jen připomíná Amorům templ, jenž v těchto místech stál.

Toulava

V nejjižnější části středních Čech se nachází oblast zvaná Toulava. A název to není náhodný! Zdejší členitý terén, husté lesy, šumící říčky a hladiny rybníků vlnící se ve směru vánku zlákají k toulání každého, kdo do této části středních Čech zavítá. Oblast, do které se zamilujete se rozkládá od Sedlčan, odkud pocházel věhlasný rybníkář Jakub Krčín, po Petrovice, u kterých se nachází největší viklan u nás nazývaný Husova kazatelna. Od Orlické a Kamýcké přehrady na řece Vltavě, kde se řeka kroutí a rozkrajuje krajinu do hlubokého údolí, po Českou Sibiř s největším středočeským ski areálem Monínec.

Toulat se můžete podél Vltavy s celou řadou romantických vyhlídek na kroutící se řeku, po skanzenu ve Vysokém Chlumci, který zpestříte návštěvou místního pivovaru nebo vystoupejte na rozhlednu Milada, ze které budete mít jeden z nejkrásnějších výhledů v Čechách.


Vytvořeno 2.7.2020 8:16:57 | přečteno 363x | karolina.kratochvilova
 
 
load